Vietovardžių sąrašas
Varnikų piliakalnis yra rytiniame Galvės ežero krante, į šiaurę nuo Lukos (Bernardinų) ir į vakarus nuo Nerespinkos ežerų.Archeologai šį paminklą žvalgė 1959 metais ir papėdėje rado lipdytinės brūkšniuotosios keramikos. Tokia keramika buvo lipdoma nuo I tūkstantmečio prieš Kristų iki pirmųjų amžių po Kristaus gimimo. Tai leidžia manyti, kad žmonės čia gyveno gana seniai, tik kol kas nežinoma ar piliakalnyje ir jo papėdėje gyventa ilgesnį laikotarpį, ar šioje įtvirtintoje kalvoje tik slėptąsi ištikus pavojui. Vis dėlto, nors ir kelios rastos šukės mums pasakoja, kad šį piliakalnį naudojo baltų genčių protėviai. Viduramžiais, besikuriant Trakų gynybos kompleksui ir vėliau, kai Trakų miestas su savo pilimis tapo itin svarbiu valstybinės reikšmės fortpostu ir mėgstama valdovų rezidencine vieta, Varnikų piliakalnis, kartu su kitais aplink miestą išsidėsčiusiais piliakalniais, kaip Bražuolė, Daniliškės, Strėva ir kt., galėjo būti Trakų gynybinio komplekso grandimi. Tą rodytų jo artumas abiejoms Trakų mūrinėms pilims. Be to, netoli jo ėjo nuo Viduramžių naudotas senasis Vilniaus kelias. Varnikai - tai piliakalnis su labai nedidele aikštele, todėl kaip svarbus ginybinis fortpostas tarnauti negalėjo, tačiau puikiai tiko žvalgybai bei galėjo atlikti slėptuvės funkcijas.Deja, trūksta rašytinių šaltinių, kurie nušviestų šio piliakalnio reišmę ir funkcijas šioje Trakų istorinėje erdvėje. Galbūt būsimi archeologiniai tyrimai atskleis tikslesnes įsikūrimo šioje vietoje aplinkybes arba gyvenimo tęstinumą čia nuo pat akmens amžiaus, kadangi tik už 150 m. į šiaurę nuo Varnikų piliakalnio archeologai yra aptikę epipleolito pradžios ir mezolito laikotarpio gyvenvietės pėdsakus. Gyvenvietė užima 90x35 m sklypą. 1987 metais, ariant rasta titnaginių dirbinių: kotinis strėlės antgalis, skaldytinių, rėžtukų, skelčių, nuoskalų. Radiniai epipaleolito pabaigos arba mezolito pradžios.
Apžiūrėkime Luko Zmejevskio sukurtą Bražuolės piliakalnio ir jo apylinkių panoraminę nuotrauką, kuri suteikia galimybę apžvelgti vaizdą 360 laipsnių: Bražuolės piliakalnis ir apylinkės . Žemiau rasite informaciją apie Bražuolės hidrografinį draustinį ir piliakalnį.
Bražuolės piliakalnis 1950 m. Adolfo Tautavičiaus nuotrauka. Šaltinis: Lietuvos istorijos instituto Rankraštynas | Fototeka (Archeologijos), Nr. ng 1447. Interneto prieiga: http://www.aruodai.lt/paieska2/vaizdas.php?VId=3434
Trakų istorinio nacionalinio parko teritorijoje prasideda 23,2 km ilgio į Nerį įtekantis Bražuolės upelis, kurio pelkėtose ištakose, ant kalno, iškilusio tarp versmių, požemiais srūvančių iš šalia esančio Akmenos ežero, senovėje stovėjo viena didžiausių medinių pilių Lietuvoje. Gamtos ir kelis tūkstančius metų čia gyvenusių žmonių suformuotas Bražuolės piliakalnis išliko iki mūsų laikų – 11,2 m aukščio, ypač stačiais 15-25 m šlaitais, su pailga 2 ha ploto aikštele, kur kadaise stovėjo pilis. Išliko ir ją saugojęs pylimas, kurio ilgis – 440 m, aukštis – 1-2,5 m, o plotis – 11-23 m. Pirmieji gyventojai čia įsikūrė daugiau nei prieš du tūkstančius metų – I tūkstantmečio prieš Kristų pabaigoje. XIV a. piliakalnis apleistas.
Bražuolės upelis, požeminiais horizontais glaudžiai susijęs su Akmenos ežeru, į paviršių prasimuša tik požeminiais šaltiniais, prasispraudęs daugiau nei 300-500 m. iš po aplinkinių kalvų ir piliakalnio. Požeminio vandens srautai, intensyviai plovę kalvų šlaitus, šioje vietoje suformavo įdomias pusapvales neigiamas reljefo formas – sufozinius cirkus, sudarančius besišakojantį kanjoninio pobūdžio Bražuolės aukštupio slėnį. Ardydamas aplinkinių kalvų šlaitus, Bražuolės upelis ir šiandien iš lėto skverbiasi Akmenos ežero link.
Žmogus į šį kraštovaizdį sukūrusios gamtos darbą įsiterpė I tūkst. prieš Kr. pabaigoje, kai ant Bražuolės kalvos tarp dviejų upelio atšakų apsigyveno žmonės, priklausę brūkšniuotosios keramikos kultūrai. Apie šiuos pirmuosius gyventojus liudija giliausiame piliakalnio aikštelės kultūriniame sluoksnyje rasti brūkšniuotosios keramikos fragmentai ir akmeniniai kirviai. I tūkst. po Kr. pirmojoje pusėje Bražuolės piliakalnis buvo įtvirtintas – jį saugojo 0,8 m aukščio ir 4 m pločio pylimų žiedai bei tarp jų buvęs griovys. Ant gynybinių pylimų įrengtos pirmosios akmenimis sutvirtintos medinės užtvaros. I tūkst. po Kr. antrojoje pusėje piliakalnis dar labiau įtvirtintas – pylimai padidinti iki 2 m aukščio ir 8 m pločio, o griovys pagilintas iki 1,5 m. Ant išorinio pylimo viršaus pastatyta medinė gynybinė siena: kas 1-1,5 m įkasti 20- 30 cm skersmens rąstai, o tarpai tarp jų užpildyti gulsčiais rąstais. Tyrimus atlikę archeologai nustatė, kad beveik penkis šimtmečius čia gyvenę jau kitos - grublėtosios keramikos – kultūros žmonės įtvirtinimus remontavo mažiausiai 10 kartų. Apie 1000 m. abu piliakalnio pylimai buvo sujungti į vieną, siekusį 2,7 m aukščio ir 14 m pločio, o jo viršuje pastatyta 1,5 m pločio gynybinė siena, daug masyvesnė už buvusią. Manoma, kad tada Bražuolės pilyje pastatyti ir pirmieji mediniai bokštai, nes ties sienos posūkiu archeologai atrado vieno iš jų fragmentą. Piliakalnio aikštę juosęs pylimas iš vidaus buvo sutvirtintas akmenimis, prie jo prišlieti mediniai pilies pastatai.
XIV a. piliakalnyje turbūt paskutinį kartą vyko dideli statybos darbai – būtent tada paaukštintas pylimas, kurio likučius šiandien matome. Bražuolės pilis tapo vienu iš stambiausių šios Trakų žemės centrų. Kaip ji atrodė – nežinia, bet turbūt nedaug skyrėsi nuo kitų XIII-XIV a. Lietuvoje statytų medinių pilių. Buvo gana primityvi – pastatyta iš žemių, lauko riedulių ir medžio, kaip rišamąją medžiagą naudojant molį. Statūs kalvos šlaitai ir užpelkėjęs šaltiniuotas slėnis darė pilį sunkiai prieinamą. Beje, čia srūvantys šaltiniai iki šiol „klajoja", persikeldami į kitą vietą, o žiemą piliakalnio pašlaitės pasidengia tufo nuspalvintu lediniu kiautu. Seni žmonės pasakoja, kad prie piliakalnio į požeminius vandenis skradžiai žemės prasmego ne vieno ūkininko karvė, todėl vietiniai vengę čia lankytis, ganyti gyvulius ar šienauti žolę. Pilies kiemą turėjo juosti aukštai ant pylimo iškilusios medinės moliu tinkuotos sienos, o vidinis pylimas dalino kiemą į dvi dalis. Pilies vartai turbūt buvo panašūs į medinį tunelį, pritaikytą ginti ir iš viršaus, ir iš šonų. Įtvirtinimus sustiprino mediniai bokštai – keturkampio plano, rentinės arba karkasinės konstrukcijos – bei pilies viduje prie gynybinių sienų ir pylimų pastatyti nedideli rentiniai pastatai. Bražuolės pilyje turėjo stovėti bent vienas valdovui gyventi skirtas pastatas, nes čia rezidavo žemės kunigaikštis, o vėliau ir 1381 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio sostą praradęs Jogaila.
1382 m. liepos 6 d. Bražuolės pilyje Jogaila, sukilęs prieš Lietuvos didįjį kunigaikštį Kęstutį, sudarė taikos sutartį su Kryžiuočių ordino atstovais. Tais metais Jogailai apgulus Trakus, prie jų artėjo ir į Lietuvą įsiveržusi ordino kariuomenė. Jogaila pasiruošė kautis su vokiečiais, bet tarpininkaujant broliui Skirgailai išsiaiškino, kad ordinas, kaip ir anksčiau, ketina jį paremti. Susitikusios Bražuolės pilyje, šalys pasižadėjo nepulti viena kitos iki 1382 m. rugsėjo 8 d. Kryžiuočiai Bražuolės sutartimi įsipareigojo neremti Kęstučio ir jo sūnų, o Jogaila pažadėjo paramą ordinui prieš Kęstutį. Vėlesnių duomenų apie Bražuolės pilį nėra, matyt, ji sunyko per karą tarp Jogailos ir Kęstučio su Vytautu.
Bėgant amžiams, žmonių apleistą piliakalnį vėl užėmė gamta – įtvirtinimai nunyko, drėgme persisunkę šlaitai apaugo medžiais. Pilies aikštelė virto dirbamu lauku, o kelias į valstiečio sodybą, dar 1953 m. stovėjusią ant kalno, driekėsi pro pietvakarinį pylimą. Nykstant piliakalniui ypač nukentėjo vakarinis šlaitas – paplautas požeminių tėkmių, nugriuvo į upelį iki pat pylimo vidurio.
Natūralią teritorijos raidą sovietmečiu sutrikdė žmogaus veikla – pastačius užtvanką ir iškasus tvenkinius, pasikeitė hidrologinis Bražuolės upės režimas. Siekiant išsaugoti gamtos požiūriu vertingą vietovę ir Bražuolės aukštupio hidrografinę struktūrą, 1995 m. įkurtas 117,07 ha ploto hidrografinis draustinis, kurio teritorija ribotai naudojama žemės ir miškų ūkiui, pažintinei rekreacijai. Draustinis apima ir Bražuolės piliakalnį bei 23,8 ha miško.
Šaltiniuoti sufoziniai cirkai ir jų suformuotas slėnis, kadaise sudarę sąlygas žmonėms saugiai įsikurti Bražuolės piliakalnyje, mūsų laikais tapo prieglobsčiu retoms, Europos mastu saugomoms Natura 2000 buveinėms. 43 ha ploto Natura 2000 teritorijoje „Bražuolės upės ištakos" aptinkamos šios europinės svarbos buveinės: 6210 Stepinės pievos; 6510 Šienaujamos mezofitų pievos; 7220 Šaltiniai su besiformuojančiais tufais; 7230 Šarmingos žemapelkės; 91E0 Aliuviniai miškai. Tai natūralios ekosistemos su joms būdinga augmenija ir gyvūnija, taip pat ir retomis rūšimis, skirtos biologinės įvairovės išsaugojimui. Šlapiuose miškuose, klampiuose šaltiniuose ir pelkėse auga reti saugomi augalai – mėlynasis palemonas (Polemonium caeruleum) ir baltijinė gegūnė (Dactylorhiza baltica), o sausose pievose - pievinis auksveitis (Seseli annuum).
Per amžius susiformavusi gamtos ir kultūros paveldo visuma – tai, ką turėtume išsaugoti ateities kartoms Bražuolės hidrografiniame draustinyje. Nuo garsiojo piliakalnio, kurį supa Europos mastu saugoma gamta, nematyti įspūdingų tolvaizdžių, tačiau jis atveria istorinės atminties gelmes
Bražuolės piliakalnis su gyvenviete yra 0,6 km į pietvakarius nuo Bražuolės kaimo, 1,8 km nuo Trakų, 1,1 km į šiaurę nuo Akmenos ežero ir 0,8 km į dešinę nuo kelio Trakai – Vievis, Bražuolės upelio dešiniajame krante, Bražuolės hidrografinio draustinio teritorijoje. Iš šiaurės ir rytų jį supa pelkėtas Bražuolės upelio slėnis, iš kitų pusių – 12-16 m gylio ir 6-7 m pločio (dugne) dauba, kurios pietiniame ir pietrytiniame šlaituose yra akmenų grindinio liekanų. Rytinėse piliakalnio prieigose esančios pelkė šiauriniame gale yra tvenkinys bei užtvanka.
Piliakalnis įrengtas vienoje iš ledynmečio pabaigoje susiformavusių natūralių kalvų, esančių vakariniame vienos iš dviejų Bražuolės upelio vagų šlaite. Piliakalnį šiaurės vakariniame pakraštyje nuo likusios teritorijos skiria viena iš Bražuolės upelio vagų. Ši Bražuolės atšaka maitina pelkę, esančią rytinėje piliakalnio pusėje. Įrengiant piliakalnį ši griova buvo dirbtinai pagilinta, o pietinis ir pietrytinis šlaitai statūs, 15–25 metrų aukščio, išgrįsti akmenimis.
Piliakalnio aikštelė netaisyklingo stačiakampio formos, 210 m ilgio šiaurės – pietų kryptimi, apie 110 m pločio pietiniame gale ir 95 m pločio šiauriniame gale. Jos pakraščiuose yra apie 440 m ilgio, 2,5 m aukščio ir 10-15 m pločio prie pagrindo pylimo liekanų. Apie 50 m į vakarus nuo aikštelės šiaurės rytinio pakraščio yra 0,4 - 0,8 m aukščio, 4–6 m pločio prie pagrindo ir 40 m ilgio pylimo, dalijusio aikštelę į dvi dalis, fragmentai. Aikštelės vakariniame pakraštyje – užpelkėjusios kūdros liekanos. Piliakalnio šlaitai apžėlę mišku.
Archeologai tyrinėjo piliakalnį 1950, 1955 m. ir 1972 m. Ištirtas 100 m² plotas. Tyrimų metu rastas 1,1–3,0 m storio, 4 horizontų kultūrinis sluoksnis, susiformavęs II tūkst. pr. Kr. pab. - XIV a. viduryje. Pirmasis kultūrinio sluoksnio horizontas, datuojamas II tūkst. pr. Kr. pab. – I tūkst. pr. Kr., yra 0,1-0,2 m storio, jame rasta keramikos, skaldytų titnago gabaliukų, o aikštelės pakraštyje – medinės sudegusios gynybinės konstrukcijos liekanos. Antrajame horizonte rastos aikštelės pakraštyje supiltų dviejų 0,5-0,8 m aukščio, 4,0 m pločio (prie pagrindo) pylimų su sudegusiomis medinėmis konstrukcijomis ir grioviu liekanos. Sluoksnyje rasta I-IV a. po. Kr. laikotarpio keramika. Trečiojo horizonto formavimosi laikotarpiu, V- VIII a. po Kr., abu pylimai buvo paaukštinti iki 2,0 m ir jų plotis (prie pagrindo) jau siekė 6,0-8,0 m. Ant vidinio pylimo rasta medinė gynybinė siena, apkrėsta moliu. Abu pylimai taisyti 10 kartų. Ketvirtojo horizonto formavimosi laikotarpiu ant abiejų pylimų buvo užpiltas 0,8-1,5 m storio žvyro sluoksnis bei įrengta dviguba medinė 1,5 m storio gynybinė siena, o ties pylimo posūkiu pastatytas bokštas. Kultūriniame sluoksnyje rasta keramika būdinga I tūkst. po Kr. pab. - II tūkst. pr.
Viduramžiais ant piliakalnio stovėjo gerai įtvirtinta medinė pilis, nuo XIII a. iki XIV a. buvusi vienu iš didžiausių ir stambiausių žemės centrų, kuriame rezidavo žemės kunigaikštis, o vėliau didysis Lietuvos kunigaikštis, nuo 1386 m. ir Lietuvos bei Lenkijos karalius Jogaila. Būtent šioje pilyje 1382-07-06 Lietuvos Didysis kunigaikštis Jogaila ir Kryžiuočių ordino atstovai pasirašė sutartį, vadinamą Bražuolės sutartimi. 1953 m. ant piliakalnio stovėjo valstiečio sodyba, o jo aikštelė buvo ariama. Į pietryčius nuo piliakalnio rastos senovės gyvenvietės liekanos.
Daniliškių piliakalnis su gyvenviete yra Daniliškių kaimo pietrytinėje dalyje, 0, 7 km į pietryčius nuo Daniliškių cerkvės, 0, 2 km į šiaurės rytus nuo Sasonės ežero, Kudrionių girios 29 kvartale, 3 sklype, Daniliškių archeologijos draustinyje ir Kudrionių kraštovaizdžio draustinyje.Piliakalnis įrengtas masyvioje kalvoje su stačiais šlaitais. Šlaitas nuo Sasonės ežero pusės iki 30 m aukščio, rytinis šlaitas link gretimos aukštumos – 6 m aukščio. Piliakalnio aikštelė 310 m ilgio rytų – vakarų kryptimi ir iki 310 m pločio šiaurės pietų kryptimi. Aikštelės rytiniame ir vakariniame galuose pastebimi 1,5 – 2,0 m aukščio ir 35,0-45,0 m ilgio pylimų fragmentai. Piliakalnio pietinėje ir šiaurinėje papėdėse yra buvusi gyvenvietė.Archeologinių žvalgomųjų tyrimų metu 1971 m., 1975 m. ir 1984 m. rasti fragmentai lipdytos brūkšniuotosios keramikos. Piliakalnis su gyvenviete yra Lietuvos Respublikos nuosavybė.
Senųjų Trakų senovės gyvenvietė yra kaimo pietrytinėje dalyje, į pietvakarius nuo Senųjų Trakų-Šventininkų kelio, į šiaurę ir šiaurės rytus nuo Senųjų Trakų piliavietės. Išlikusi gyvenvietės dalis yra pailgoje kalvoje, kurios ilgis 650 m, o plotis iki 150 m. Jos pietrytinėje papėdėje yra pelkaitė (buvęs ežerėlis), šiaurės vakaruose - supa dauba, pietuose ir pietvakariuose gyvenvietė prieina prie piliavietės gynybinio griovio. Gyvenvietės vidurinėje dalyje yra kaimo kapinės, pietvakarinėje - gyvenamieji ir ūkiniai statiniai, eina kaimo gatvė, įrengti daržai ir sodai. Gyvenvietės pietvakariniame gale esančioje 60x80 m ploto aukštumėlėje yra kaimo senųjų kapinių liekanų (čia 1780-1905 m. stovėjo medinė bažnyčia). Gyvenvietės kultūriniame sluoksnyje rasta žiestosios keramikos, plytų nuoskalų, apdegusių akmenų, gyvūnų kaulų. Dalis rastosios keramikos puošta banguotiniu arba lygiagrečių linijų raštu. Kai kurių puodų peteliai turi prilipintą volelį, puoštą įstižomis įkartomis. Keramikos liekanos būdingos XII-XIV a. ir XV-XVII a.
Anksčiau gyvenvietė buvo daug didesnė. Jos šiaurinė dalis sunaikinta tiesiant Senųjų Trakų-Šventininkų kelią, įrengiant karjerą. Senųjų Trakų-Šventininkų kelio šiaurės rytų pusėje ir pelkaitės šiaurės vakarinėje pakrantėje yra sodraus kultūrinio sluoksnio liekanų. Jame rasta titnaginis gramdukas, žalvario žaliavos ir dirbinių liekanų, žiestosios keramikos, kaulų, apdegusių akmenų, židinio liekanų. Kultūrinio sluoksnio liekanų ir atskirų radinių (geležies šlako bei žiestosios keramikos puoštos lygiagrečių linijų raštu, titnaginis gramdukas, peilio įkotė ir geležtės dalis) rasta įvairiose vietose aplink piliavietę ir išlikusią gyvenvietės dalį. Ši vieta apgyvendinta žmonių mezolito pabaigoje - neolito pradžioje, o II tūkstantmečio viduryje čia būta didelės apie 50 ha ploto gyvenvietės. Iki šių dienų išliko tik penktadalis buvusios gyvenvietės. Gyvenvietę 1989 žvalgė Mokslinė metodinė kultūros paminklų apsaugos taryba ir Lietuvos istorijos institutas.
Bražuolės pilkapiai yra 0,8 km į pietvakarius nuo Bražuolės kaimo, 1 km nuo kelio Trakai-Vievis (0,2 km į šiaurę nuo jų yra Bražuolės piliakalnis). Išlikę du apardyti pilkapiai - pokaryje čia buvo ariamas kolūkio laukas. Pilkapiuose iškasta duobių, kyšo stambių akmenų viršūnės. 1999 m. V. Kliaugaitė ištyrė išlikusius du suardytus pilkapius, kurių buvo neįmanoma datuoti.
Pirmasis 1856 m. tris Kapčiais vadinamus pilkapius ištyrė A. H. Kirkoras ir juos datavo XI -XII a. F. Pokrovskis, 1893 m. aprašęs Bražuolės kaimo archeologines vietas Vilniaus gubernijos archeologiniame žemėlapyje, mini, kad Bražuolės kaimas yra „tarp ištisos jūros pilkapių". Remdamasis A.H.Kirkoro tyrinėjimais jis mini, kad iš pilkapių yra žinoma molinė urna su kaulais ir pelenais, aukojimo pjautuvas, varpeliai ir pentinai. Anot P. Tarasenkos Bražuolėje dar XX a. pr. buvo daugybė pilkapių. Jis mini pjautuvus, pentinus, kirvelius ir molinius indus aptiktus A. H. Kirkoro tyrinėjimų metu ir A. Spycino sudatuotus VIII-IX a. bei priskirtus Vilniaus kultūrai.
1950 m. žvalgomosios ekspedicijos metu A. Tautavičius aptiko vieno pilkapio liekanas ant aukštos kalvos tarp Ešerinio (autorius vadina Šmugoje) ir Akmenos ežerų. Pilkapis sudarytas iš žemių ir akmenų bei papildomai apkrautas akmenimis. Taip pat archeologas Akmenos kaimo rytinėse apylinkėse aptiko dvi grupes pailgų kupstų. Žmonės apie juos pasakojo, kad ten esą kažkada buvę kaimai, kuriuos sunaikino švedai. Beardami gyventojai pasakojo aptikdavę dėgėsių ir labai kietų juodų molinių puodų. Archeologas spėjo, kad ten turėjo būti archeologiniai objektai, bet daugiau tyrimų ten niekas nevykdė. Pasitvirtinus A. Tautavičiaus žvalgymų metu surinktai informacijai, pasitvirtintų ir F. Pokrovskio aprašytas šio archeologinio komplekso vaizdas - didingas piliakalnis ir gausa laidojimo paminklų. Tai būtų logiška, kadangi Bražuolės piliakalnyje ir apylinkėse nuolatos gyventa nuo I tūkst.pr.Kr. iki viduramžių.
Senųjų Trakų pilis buvo pastatyta strategiškai svarbioje vietoje šalia kryžiuočių karo kelio, vedančio į Vilnių, ir dėl patogios padėties labai trumpą laiką tarp 1316 m. ir 1323 m. buvo Lietuvos valstybės sostine. Pirmą kartą Trakai (dabar Senieji Trakai) ir Trakų kunigaikštystė paminėta 1337 m. Vygando Marburgiečio kronikoje. Gedimino pastatyta Senųjų Trakų pilis - viena iš seniausių mūrinių pilių Lietuvoje. 1345-1382 m. Senųjų Trakų pilį valdė Žemaitijos ir Trakų kunigaikštis Kęstutis.
Pilyje apie 1350 m. Kęstučio ir kunigaikštienės Birutės šeimoje gimė Vytautas (1392 - 1430 m. Lietuvos didysis kunigaikštis). Pilis buvo sunaikinta 1391m. kryžiuočių antpuolio metu ir daugiau nebeatstatyta.
1994 -1997 m. Senųjų Trakų piliavietėje buvo vykdomi archeologiniai tyrimai, ištirtas 400 kv. m. plotas. Tyrimų metu nustatyta, kad aptvarinio tipo pilis statyta neapgyventoje teritorijoje, atlikus didelius žemės darbus. Sienų mūras-kiautinės konstrukcijos, gerai išdegtos 30-33 cm ilgio, 15–16 cm pločio ir 7-9 cm storio plytos sienų išorėje rištos baltišku būdu, stogams dengti naudotos lovinės čerpės.
Pagal TINP planavimo schemą Senųjų Trakų piliavietė yra numatyta naudoti pažintinei rekreacijai.
Pusiasalio pilies statybą pradėjo Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis apie 1350-1377 metus. Ji minima 1387-1392 m. sudarytame "Rusų miestų sąraše". Ši pilis buvo bendro Trakų miesto ir valstybės sostinės Vilniaus gynybinio komplekso dalis Ordino puolama ir griaunama 1382, 1383 ir 1390 m.
Pusiasalio pilis pradėta tyrinėti dar 1854 m., kai Imperatoriškosios archeologijos komisijos narys archeologas V. Tiškevičius tyrė Aukų kalną, nuo kurio kai kurių tyrinėtojų nuomone ir buvo pradėta Pusiasalio pilies statyba. Deja, 1962 metais ištyrus 582 m² plotą ankstesnių radinių nerasta, išskyrus aikštelėje išlikusius renesansinių kunigaikščio rezidencinių rūmų, statytų iki XVII a., rūsius.
Dabar Pusiasalio pilyje yra ištirtas apie 3 500 m² plotas. Archeologinių tyrimų metu nustatyta, kad pilis pradėta statyti iškirtus pusiasalyje mišką ir atlikus didelius žemės darbus visoje priekinio kiemo teritorijoje. Šiame statybos etape buvo iškasta 12,0 - 14,0 m pločio fosa, skirianti pilį nuo miesto iš pietų ir šiaurės vakarų pusių, ir kita apie 15,0 m pločio fosa, skirianti priekinį kiemą nuo Aukų kalno. Lyginant pilies kiemą jo pakraščiuose supiltas iki 2,3 m storio žemės sluoksnis. Rytų ir vakarų kiemo pakraščiuose bei apie Aukų kalną ir antrąjį kiemą supilti pylimai iš žvyro ir molio. Viršuje jie turėjo medinius įtvirtinimus. Pilis pradiniame savo statybos etape bokštų neturėjo, išskyrus įvažiavimo bokštą, pietinėje mūrinėje sienoje statytoje pirmame pilies statybos etape ir skyrusioje pilį nuo miesto.
Atsižvelgiant į gynybinius poreikius pylimai su mediniais įtvirtinimais buvo keičiami į mūrines gynybines sienas su bokštais kampuose bei fosos tvirtinamos mūrinėmis atraminėmis sienelėmis. Atrodo, kad 1383 metų rugsėjo mėn. kryžiuočių apgulties metu pilis jau buvo mūrinė, nes rašytiniuose šaltiniuose nurodoma, kad bombardomis griovė mūro sienas.
XV a. pradžioje jau buvo pastatytas dviejų kiemų gynybinis kompleksas, užimantis maždaug 4 ha plotą ir turintis vienuolika skirtingo dydžio bokštų. Pilį nuo miesto skyrė gili fosa, užpildyta vandeniu. Pilies planą ir struktūrą nulėmė žmogaus sugebėjimas panaudoti sudėtingas gamtines sąlygos gynybos poreikiams. Priekinį kiemą, esantį pietinėje pilies dalyje, pagal turimus tyrimų duomenis, saugojo septyni bokštai. Bokštus jungė gynybinės sienos, kurios buvusios apie 10 m. aukščio. Visi bokštai keturkampio plano, mūryti iš lauko riedulių ir plytų. Pirmieji aukštai mūryti iš lauko akmenų, tarpus kyliuojant plytų ir skaldytų akmenų pleištais. Plytos naudotos formuojant langų, durų angas, mūrijant bokštų kampus bei viršutinių aukštų sienų apdailai. Plytų rišimas-gotikinis. Tarpaukštinės perdangos buvo – medinės sijos.
Stambiausi trys bokštai formavo svarbiausią gynybai pietvakarinę išklotinę nuo miesto pusės. Jų gabaritai - 15x15 m, sienų storiai pirmuose aukštuose 3,8 – 3,4 m. Geriausiai išlikęs pilies pietryčių bokštas, buvęs, spėjama, penkių aukštų. Jis vienintelis pilyje kampuose turėjo kontraforsus. Manoma, kad šio bokšto viršutiniuose aukštuose gyveno valdovas.
Šiaurės rytų išklotinės, skiriančios pietinę ir rytinę pilies dalis, bokštai mažesni, plane 10x11 m, sienų storiai 2,5 – 2,8 m. Dabartinis šiaurinis bokštas yra statytas ant sugriauto ir sudeginto bokšto pamatų. Pilies šoninėse išklotinėse, 30 - 40 metrų atstumu nuo kampinių bokštų, buvę mažesni tarpiniai bokštai. Jų gabaritai plane 7,0 - 8,0 x 8,0 m., sienų storiai 2,2 – 2,4 m.
Priekinę pilies dalį nuo antrojo kiemo ir Aukų kalno skyrė gynybinis griovys su tiltu per jį. Aukų kalną juosė mūrinėmis sienelėmis gynybinis griovys. Antrąjį kiemą ir Aukų kalną saugojo pilies gynybinės sienos su trimis bokšteliais. Pilies kiemas ilgai buvo neužstatytas. Įgula gyveno pilies bokštuose.Pagal tyrimų duomenis, išskiriami trys ryškūs Pusiasalio pilies statybos etapai:pirmasis - pradėta gardinio tipo pilies statyba – spėjama, kad tai vyko 1375 -1383 m.;antrasis – suformuojamas priekinės pilies planas su septyniais bokštais ir gynybinėmis sienomis tarp jų (XIV a. pab.);trečiasis – baigiama priekinės pilies dalies statyba, gynybinėmis sienomis apjuosiamas Aukų kalnas, pradedami statiniai Aukų kalne - šį etapą galima būtų sieti su Lietuvos didžiojo kungaikščio Vytauto pradėtu pilies rekonstravimu iki Melno sutarties 1422 m.
Apie tolimesnį pilies panaudojimą po Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto mirties žinių yra nedaug. Tačiau žinoma, kad tuomet prasidėjus kovoms tarp pretendentų į Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės sostą pilies statyba nutrūko. Yra žinoma, kad joje gyveno ir 1440 m. kovo 20 d. - verbų sekmadienį, buvo nužudytas Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Kęstutaitis.
Pilis neteko savo reikšmės. XVI a. pradžioje joje buvo laikomi aukštos kilmės kaliniai ir pradėti dalinti žemės sklypai kilmingiesiems. Po 1655 m. karo metu stipriai apgriauti statiniai buvo apleisti ir nenaudojami. XVII-XVIII a. atsirado pavieniai pastatai prie buvusių gynybinių sienų. XVIII a. pabaigoje pilyje įsikūrė dominikonų vienuolynas, pradėta bažnyčios statyba.
Pusiasalio pilimi pradėta domėtis nuo 1817 m., kai Vilniaus gubernijos matininkas G. Velikorodov išmatavo pietinį bokštą ir parengė jo brėžinį. 1827 m. Vilniaus gubernijos pilių atlase buvo pateiktas planas ir vaizdas užfiksuoti 1826 m., vykdant Rusijos imperatoriaus įsakymą išmatuoti ir aprašyti senus gubernijų pastatus. 1838 m. rengiantis sudaryti papildomą senų statinių atlasą Trakų matininkas I. Vrublevskis padarė tris pilies piešinius. XIX a. II pusėje Pusiasalio pilį su šalia jos esančiais mediniais statiniais piešė dailininkas V. Guminskis, 1872 m. dailininkas E. Andriolis. Lietuvą okupavus kaizerinei kariuomenei į Trakus atvyko vokiečių specialistai, kurie tyrė pilis ir parengė keletą straipsnių tyrimų ir apsaugos klausimais. 1928 m. inžinierius V. Girdvainis padarė Pusiasalio pilies situacijos planą ir 1929 m., vadovaujant inžinieriui J. Borovskiui, sutvirtino pilies šiaurinį bokštą, apvalė griuvenas nuo kitų bokštų. 1930 m. laukiant Lenkijos prezidento vizito, buvo patvarkytas ir pilies kiemas, tačiau pilies tvarkymo darbai toliau strigo. Tik Vilniaus konservatoriaus S. Liorenco iniciatyva Pusiasalio pilis 1933 m. buvo paskelbta paminklu. 1939 m. Vilniaus kraštą gražinus Lietuvai, pilių priežiūrą perėmė Vytauto Didžiojo kultūros muziejus Kaune - jis 1940 m. sudarė 1941-1949 m. Pusiasalio pilies darbų planą, tačiau prasidėjus II pasauliniam karui darbai neprasidėjo. Darbai pratęsti tik 1953 m. fragmentiškai restauravus rytinį bokštą. 1953-1961 m. laikotarpiu buvo fiksuojami pilies likučiai, rengiami konservavimo ir restauravimo projektai ir pradėti restauravimo bei konservavimo darbai, kurie tęsiami ir dabar pagal Lietuvos kultūros ministro 2000 m. patvirtintą Trakų salos ir pusiasalio pilių rezervato tikslinę tvarkymo ir naudojimo programą.
Dosjė parengta 1996-12-10, apsaugos reglamentas 2002-07-05, Nr. 81. Šiuo metu rengiamas Trakų Salos ir pusiasalio pilių kultūrinio rezervato detalusis planas. Pusiasalio pilis yra Trakų Salos ir pusiasalio pilių kultūrinio rezervato teritorijoje, Lietuvos valstybės nuosavybė.
Mažoji arba Salos pilis buvo bendro Trakų miesto ir valstybės sostinės gynybinio komplekso dalis, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio valia turėjusi būti jo sosto vieta, kurioje buvo jo iždas ir insignijos.
Salos pilies statybai buvo panaudotos trys salos, tarpus tarp jų užpylus 1,6-1,7 m grunto. Tyrimų metu buvo nustatyta, kad vandens lygis pilies statybos metu buvo 1,6-1,8 m aukščiau negu dabar. Toks nestabilus statybos aikštelės paviršius vėliau sukėlė rūmus supančios gynybinės sienos svirimo, irimo ir donžono sienų skilimo procesus.
Galima išskirti kelis Salos pilies statybos raidos etapus. Pirmame etape t. y. XIV a. II pusėje, valdant Lietuvos didžiąjam kunigaikščiui Kęstučiui, didesniojoje iš trijų salų buvo pastatyti U formos kunigaikščio rūmai, konventinio tipo su romaninio stiliaus bruožais. Jų fragmentai buvo rasti 1960 m. archeologinių tyrimų metu prie rūmų pietinio fasado. Šiame statybos etape rūmai turėjo polichrominį dekorą. Pirmame etape buvo pradėti darbai ir priešpilyje. Tačiau jie nebuvo baigti ir pilis sudeginta 1377 m. Naujųjų Trakų puolimo metu.
Antrasis statybos etapas prasidėjo po ilgo laiko tarpo ir gerokai užtruko. Tai laikotarpis, kai buvo nužudytas Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis ir vyko aršios kovos dėl sosto. Pradėtus Kęstučio darbus pratęsė jo sūnus, Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas tik apie 1403-1409 metus. Jis pakeitė pilies planą. Buvusių rūmų vietoje pastatyti du stačiakampiai lygiagrečiai stovintys, dviejų aukštų fligeliai su rūsiais ir apšildymo krosnimis, sujungti šiaurės rytinėje pusėje siena, o pietvakarinėje pusėje 9,2 x 9,6 m dydžio, šešių aukštų, 35 metrų aukščio donžono. Donžono pirmame aukšte buvo įrengtas įvažiavimas su pakeliamu tiltu. Antrame aukšte-vartų sargybos patalpa, o penktame - koplyčia. Šeštas aukštas su šaudymo angomis skirtas gynybai.
11,5 x pločio ir 20,8 m ilgio rūmų kiemas grįstas akmenimis, į kurį patenkama per pakeliamą tiltą ir arkinius vartus donžono apačioje bei vartelius šiaurės rytinėje sienoje. Rūmų kiemas grįstas akmenimis su įrengta lietaus vandens nuvedimo sistema. Į rūmų rūsio patalpas patenkama iš kiemo, o antro ir trečio aukštų patalpos turėjo atskirus įėjimus iš medinių kiemą supančių galerijų.
Visus korpusų aukštus ir rūsius skersinės sienos dalija į tris patalpas, tik pietinio korpuso visą antrą aukštą užėmė Didžiojo kunigaikščio menė. Rūmų rūsio patalpų cilindriniai skliautai, II ir III aukštų – nerviūriniai skliautai. Patalpų grindys buvo iš molio plytelių, rūsiai turėjo plūktą molinę aslą. Patalpose įrengta hipokaustinė šildymo sistema. Durų ir langų angokraščiai iš profiliuotų arba laiptuoto pjūvio plytų. Langus dengė vitražai švininiuose rėmeliuose.
Abiejų korpusų pastogėse įrengtos šaudymo aikštelės. Keturšlaičiai stogai dengti lovinėmis čerpėmis, archeologinių tyrimų metu rasta ir glazūruotų čerpių liekanų. Aplink rūmus, salos pakraščiu išmūryta gynybinė siena su kontraforsais. Akmuo buvo svarbiausia pilies statybinė medžiaga, iš jų sumūryti sienų pamatai ir 45 % sienų. Tuo tarpu viršutinės sienų dalys, kampai, laiptai, patalpų apdaila iš raudonų plytų gotikinio mūro. Pietinio korpuso pietrytinė siena dekoruota juodų, perdegtų plytų geometriniu raštu. Pilies architektūra šiame etape įgijo gotikos stiliaus bruožų, bet žymi liko ir romaninio stiliaus įtaka.
Trečiame statybos etape XV a. pr. buvo aukštinama priešpilio teritorija supilant žvyro sluoksnius, statomi priešpilio trys apvalūs kampiniai gynybiniai bokštai ir ketvirtasis keturkampio plano - įvažiavimo vartų bokštas. Bokštai keturių aukštų, penktasis aukštas skirtas šaulių galerijoms. Bokštai pritaikyti dideliam patrankų skaičiui. Bokštus jungia taip pat 2,3 –2,1 m. storio mūro gynybinės sienos, dviaukščiai vakariniai kazematai, kurių apatiniuose aukštuose buvo sandėliai, o antrame aukšte gyveno tarnai, bei pietiniai ir trikampiai kazematai, kuriuose buvo virtuvės. Rytiniai kazematai nebuvo baigti, tačiau juose buvo laikyti arkliai. Pietvakarinis pilies bokštas buvo naudotas kalėjimui. Pilies kieme buvo pavieniai mediniai statiniai. Fosa skyrė priešpilį nuo kunigaikščio rūmų ir buvo naudojama įplaukti mažiems laiveliams.
Po Žalgirio mūšio pilis neteko savo gynybinės reikšmės, ji atgavo savo tikrąją, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio sumanytą funkciją, t. y. tapo didžiojo kunigaikščio rezidencija. Tad buvo tvarkoma bei puošiama. Apie tai liudija išlikę rūmų dekoro elementai. Ypač puošni buvo didžioji menė: be langų vitražų, salės sienos buvo tapytos vadinama "fresco secco" technika. Tapyta XV a. pirmam ketvirčiui būdinga bizantinės provincinės mokyklos maniera. Pagrindinė tematika – panegirika Lietuvos didžiąjam kunigaikščiui Vytautui ir jo dvariškiams. Polichromiškai buvo puoštas ne tik pilies vidus, bet ir rūmų fasadai.
Salos pilyje nesulaukęs karaliaus karūnos 1430 m. spalio 27 d. mirė Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas, po jo mirties XV a. pab. pilis ėmė nykti. Joje buvo saugomi Maskvos belaisviai. XVI a. pradžioje ją dar bandė rekonstruoti Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Augustas, sumanęs joje įsirengti vasaros rezidenciją. Pilis buvo rekonstruojama renesanso stiliumi. Didžiojo Kunigaikščio reikmėms ji buvo naudojama iki XVII a. II pusės karo.
Romantiški pilies griuvėsiai traukė visuomenės dėmesį. 1822 m. į Trakus atvykęs dailininkas V. Smakauskas, tuomet dar studentas, piešė Salos pilį. Iki šiol liko trylika jo piešinių: vienas – bendras pilies vaizdas, o vienuolika – pilies didžiosios menės freskų likučių. 1822-1823 m. ir 1837 m. Vilniaus gubernijos pilių atlasuose pilies vaizdai parengti Trakų matininko I. Vrublevskio ir pateikti šalia Pusiasalio pilies. Šie žmonės ne tik fiksavo, bet ir viešai savo atsiminimuose skatino tautą saugoti savo tautos kultūros paminklus. Vėliau 1855 m. Salos pilies piešti į Lietuvą buvo atvykęs iš Peterburgo, vėliau žinomas dailininkas S. Vorobjovas, XIX a. II pusėje N. Orda. Kritiška Salos pilies būkle susirūpino ir garsus lingvistas E. Volteris, 1894 m. Trakams paskyręs lingvistinę studiją „Zur altlitauischen Topographie der russischen Stadte Wilna und Troki// Mitteilungen det Litauischen Literarischen Gesellschft“. Pirmoji Salos pilies apsaugos dokumentacija buvo parengta apie 1888 m. Imperatoriškosios archeologijos komisijos iniciatyva. Prie jos rengimo prisidėjo Peterburgo civilinis inžinierius M. Prozorovas, Statistikos komiteto sekretorius A. Šverubovičius, Vilniaus fotografas S. Fleri ir piešimo mokytojas Griaznovas. Kitą Salos pilies gelbėjimo akciją 1901 m. pradėjo archeologas V. Šukevičius. Jam Imperatotiškoji archeologijos komisija leido rinkti aukas pilies tvarkymui ir tyrimams. Ją išsinuomojęs iš Trakų miesto magistrato 1903 m. ėmėsi konservuoti priešpilio pietryčių bokštą pagal inžinieriaus B. Malevskio parengtą projektą. Lietuvą okupavus kaizerinei kariuomenei į Trakus atvyko vokiečių specialistai, kurie tyrė pilis ir parengė keletą straipsnių tyrimų jų apsaugos klausimais. Tuomet buvo išleisti keli atvirukai su pilių vaizdais. Pirmo pasaulinio karo metais pilis iro. Ir tik 1926 m. Vilniaus konservatoriaus E. Remerio pavedimu inžinierius V. Girdvainis apmatavo Salos pilies griuvėsius, o 1928 m. padarė jos geodezinę nuotrauką. Konservavimo ir restauravimo darbai buvo tęsiami nuo 1929 m. iki 1941 m., jiems vadovavo J. Borovskis. Buvo sustiprintas rūmų mūras, restauruotas donžonas ir dalis kontraforsų, stiprinamas avarinės būklės esantis pilies priešpilio pietvakarių bokštas. 1935-1936 m. pradėta atstatinėti rūmų reprezentacinė salė, rūmų kiemelio šiaurės rytų siena ir tęsti darbai prie priešpilio pietvakarių bokšto. 1938 m. konservatorių S. Liorencą pakeitus V. Keškovskui, dar didesniam pilies atstatymo šalininkui, buvo restauruotas priešpilio pietryčių bokštas. 1939 m. pradėti atstatinėti rūmų reprezentacinės menės skliautai. 1939 m. Vilniaus kraštą gražinus Lietuvai, pilių priežiūrą perėmė Vytauto Didžiojo kultūros muziejus Kaune. Darbai vyko sistemingai. Darbų priežiūrai vėl buvo pakviestas J. Borovskis. Tačiau pradėtus darbus nutraukė II pasaulinis karas. Po karo Salos pilimi vėl susirūpinta 1946 m. Tačiau realiai darbai pradėti tik 1951-1952 m. Nuo 1955 m. buvo konservuojami ir restauruojami pilies rūmai ir 1962 m. juose jau įsikūrė Trakų istorijos muziejus, 1987 m. baigus priešpilio restauravimo darbus išplėsta ekspozicija.
Šiuo metu darbai vykdomi pagal Lietuvos kultūros ministro 2000 m. patvirtintą Trakų salos ir pusiasalio pilių rezervato tikslinę tvarkymo ir naudojimo programą.
Rengiamas Trakų Salos ir pusiasalio pilių kultūrinio rezervato detalusis planas.Salos pilis yra Trakų Salos ir pusiasalio pilių kultūrinio rezervato teritorijoje, Lietuvos valstybės nuosavybė.
Švč. Mergelės Marijos aplankymo titulo bažnyčios statybą fundavo 1409 m. gegužės 24 d. Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas. Gotikinė, halinė bebokštė bažnyčia laiptuotu fasadu buvo pastatyta apside į rytus ir pritaikyta miesto gynybai. Senasis, pagrindinis, įėjimas į bažnyčią buvęs šiaurės pusėje, t. y. nuo Pusiasalio pilies. Atskirai stovėjo varpinė. XVII a. pradžioje Trakų klebono, vėliau Vilniaus vyskupo, Eustachijaus Valavičiaus iniciatyva bažnyčia buvo remontuojama. 1654-1667 metų Lenkijos ir Lietuvos karo metu su Rusija bažnyčia degė. 1700 m. Matas Römeris pristatė prie bažnyčios koplyčią, kuri tapo giminės mauzoliejumi. Kuriame yra ir dailininko Alfredo Römerio kapas (1832 - 1397 m.). Atstatymo darbai tęsėsi iki 1718 metų, tada bažnyčia įgavo baroko bruožų. Tais pačiais metais buvo sukurtas barokinis didysis altorius su skulptūromis, gipsatūromis. Altoriaus centre yra stebuklais garsėjantis Dievo Motinos Trakų Madonos paveikslas, kuriame yra Šv. Mergelė Marija su Kūdikiu.Bažnyčia ypač buvo naikinama karų metu. 1812 m. karo metu bažnyčios klebonas Čerskis organizavo joje bažnyčios turto apsaugą nuo plėšikaujančių maršalo Davu kareivių.
Bažnyčia remontuota 1840, 1858 metais, 1894 šoninį altorių atnaujino vilnietis skulptorius Abdonas Zimodras. Bažnyčioje yra vienas istorijos ir 37 dailės vertybės.
Šalia bažnyčios mūrine tvora aptvertame šventoriuje buvo kapinės, kurios minimos 1753 m. 1822 m. vizitacijos akte jos jau nenurodomos, o laidojama už šventoriaus tvoros. XVIII a. šios kapinės jau buvo virtę Trakų miesto kapinėmis. Šventoriuje iki šiol yra išlikę pavieniai XIX - XX a. pab. Trakų parapijinės bažnyčios kunigų kapai.
1991 m vykdytų archeologinių - žvalgomųjų tyrimų metu už bažnyčios šventoriaus tvoros esančiame dabartinės klebonijos kieme - 1,1- 1,15 m gylyje buvo rasti suardyti palaidojimai. Sprendžiant iš kai kurių išlikusių, nesunaikintų kapų fragmentų galima teigti, kad mirusieji buvo laidoti galvomis rytų kryptimi. Šalia kaulų buvo rasti fragmentai medinių karstų. Palaidojimai datuoti XVII - XVIII a.
Bažnyčia yra Vilniaus arkivyskupijos nuosavybė.
Kenesa stovėjusi nuo XIV a. pab. karaimų gyventoje teritorijoje, Mažajame mieste. XVI a. pr. ji sudegė ir buvo atstatyta 1533 m. Po to dar kelis kartus iki XVIII a. griauta ir atstatyta. 1727 ir 1773 m. pastatas apgadintas, po to remontuotas. Kenesa degė per 1794 metų gaisrą. Savo aukomis ją atstatyti padėjo Slucko ir Krymo karaimai. 1812 metais kenesą sudegino per Trakus ėję prancūzų kariai. Medinę kenesą atstatė tik XIX a. pirmąjame ketvirtyje. 1903-1904 m. ji rekonstruota pagal 1898-1899 metais parengtą projektą. Darbai buvo vykdomi karaimų dvasininko Felikso Maleckio iniciatyva ir surinktomis lėšomis. Prie darbų prisidėjo ir inžinierius Michailas Prozorovas. Prie kenesos veikė mokykla.Kenesa yra kvadrato formos, vieno aukšto, dviejų patalpų pastatas. Į sale, vyrų dalį, patenkama iš prieangio per tris įėjimus. Tame pat prieangyje įrengti laiptai į balkoną, moterų dalį. Balkoną laiko 4 medinės kolonos. Patalpos lubos – aštuonbriaunis kupolas, dažytas mėlynai. Pastato pamatai sumūryti iš akmenų, tinkuoti. Tašytų rąstų sienos tinkuotos iš vidaus ir išorės. Stogas keturšlaitis, dviejų pakopų, virš jo įtaisytas keturkampio plano žibintas. Pagrindinis pastato fasadas asimetriškas, aukštai išdėstyti arkiniai langai su profiliuotais apvadais.
Pastatas priklauso Trakų karaimų bendruomenei.
Stačiatikių cerkvę statyti Trakuose buvo nuspręsta 1861 m. Jos statybai 6000 rublių paaukojo Rusijos imperatorienė Marija Aleksandrovna, o 50 tūkstančių plytų davė G. Adelsonas, Kauno ir Panerių geležinkelio tunelių statytojas.
Cerkvės statybos darbai prasidėjo 1862 m. gegužės 8 d., kai cerkvės statybos darbų priežiūrai vykdyti buvo paskirtas Valstybės turtų rūmų inžinierius A. Polozovas.
Inžinierius A. Polozovas pritaikė tipinį cerkvės projektą pasirinktai statybos vietai. Mūrinis pastatas liko standartinės struktūros ir formų stačiatikių kulto statiniu be jokių individualių bruožų.
1862 m. rugpjūčio 18 d. įvyko statybos darbų pradžios iškilmės, o 1863 m. rugsėjo 22 d. cerkvė jau buvo pašventinta, suteikiant jai seniau miesto pietiniame gale buvusios Skaisčiausios Dievo Motinos cerkvės vardą.
Už sėkmingą darbą inžinieriui A. Polozovui Rusijos imperatorienė padovanojo auksinį žiedą su brangakmeniais, kurį jam įteikė Vilniaus generalgubernatorius M. Muravjovas.
Pastatyta cerkvė neturėjo varpinės. Jos projektą 1868 m. parengė architektas Samoilovas. Cerkvė statyta 1863 m. Lietuvoje vykusio sukilimo prieš Rusijos imperijos valdžią numalšinimui paminėti.
Cerkvė nukentėjo I pasaulinio karo metais, kai apšaudant mieste įsitvirtinusių rusų pozicijas, buvo nugriauti cerkvės bokštai ir nuplėštas stogas.
Cerkvė yra stačiatikių bendruomenės nuosavybė.
Daniliškių kaimo vidury tebestovi vienas iš trylikos Lietuvos sentikių maldos namų, pastatytas 1817 m. Yra žinoma, kad cerkve vadinti maldos namai perstatyti 1926-1931 m. Cerkvę sudarė erdvi maldos salė ir gyvenamieji popo šei-mos kambariai. Daniliškių cerkvė aptarnavo ir Onuškio bei Stakliškių apylinkėse gyvenusius bendruomenės narius.
Po 1768 m. Lietuvos Lenkijos republikos seimo nutarimo, dominikonai 1779 m. Pusiasalio pilies pirmajame kieme, abipus pietinio gynybinio griovio, pradėjo statyti 46 metrų ilgio ir 28 metrų pločio trinavę bažnyčią su dviem bokštais pagrindiniame vakarų fasade. Statant bažnyčią nugriauti pilies vartų bokšto mūrai, dalis jų panaudota pamatams. Jos pagrindinis įėjimas stovėjo už pilies fosos, t. y. mieste, o presbiterija - pilies kieme.
Bažnyčios statybos darbus pradėjo architektas Augustinas Kosakovskis, tęsė Martynas Knakfusas. Pritrūkus lėšų statyba sustojo, o 1812 metų karas ją nutraukė. Darbai atnaujinti apie 1820 metus. Dėl lėšų stokos 1823 - 1826 m. pradėta bažnyčia buvo rekonstruota - bažnyčios pietrytinė nava panaudota įrengiant dviejų aukštų su rūsiu vienuolyno korpusą, dalis šiaurės vakarų navos buvo pritaikyta koplyčiai, likusioje pusėje įrengtos kelios vienuolyno celės, virtuvės ir ūkinės patalpos. Koplyčia buvo pašventinta 1822 m. rugpjūčio 4 d. Šv. Mykolo Arkangelo vardu. Centrinė nebaigtos bažnyčios nava buvo naudojama kaip vienuolyno kiemas. Abu korpusai uždengti dvišlaičiais stogais. Virš vieno iš nebaigtų bažnyčios bokštų pastatytas medinis bokštelis – varpinė. Pastatų rekonstravimo darbai vyko pagal vienuolyno prioro L. Glovickio užmanymą. Be to, pilies kieme buvo vienuolyno sandėliukas, ledainė, medinė oficina, arklidė, tvartas. Vienuolynas turėjo tris daržus.
Dominikonų vienuolyno kompleksą sudaro du dviejų aukštų stačiakampio plano korpusai. Pradėtos statyti bažnyčios sienų storis 2,8 - 3,2 metro, mūryta iš plytų, renesansiniu rišimo būdu. Naudotos labai stambios plytos - 31-30 (l)x15 (b) x 7,2-7,5(h). Koplyčioje išliko sieninės tapybos dekoras – tapyti šoniniai altoriai ir frizas. Didysis altorius ir inventoriuose minimas kryžius neišliko. Sieninės tapybos dekoras - siužetinė tapyba, ornamentiniai frizai ir paneliai išliko vienuolyno pietinio korpuso patalpose.
Vienuolyno pastatai neturi ryškių stiliaus bruožų, fasadai tinkuoti, lygūs, vieninteliai dekoro elementai - profiliuotas karnizas virš antro aukšto ir piliastrai kiemo fasaduose prie įėjimų durų.
1864 m. birželio 16 d. carinės valdžios generalgubernatoriaus nurodymu vienuolynas buvo uždarytas. Į pietinį korpusą įkelta dvarininkų globos įstaiga. O kitame buvo Trakų policijos valdybos areštinė, archyvas, gyveno sargai ir tarnautojai.
XIX a. viduryje pilies teritorijoje užveistas parkas.
Po I-ojo pasaulinio karo naudojamas buvo tik pietinis vienuolyno korpusas, koplyčioje įrengtas sandėlis. Rytinis pastatas apleistas pradėjo griūti.
Vienuolyno restauravimo darbai pradėti apie 1960 metus. Iš pradžių vykdyti tik fragmentiniai konservavimo darbai. Po 1988-99 metais atliktų restauravimo darbų pastatai pritaikyti Trakų istorijos muziejaus administracijai. Darbai tęsiami, šiuo metu restauruojama sieninė tapyba koplyčioje, čia planuojama įrengti bažnytinio meno ekspoziciją.
Darbai vykdomi pagal Lietuvos kultūros ministro 2000 m. patvirtintą Trakų Salos ir Pusiasalio pilių rezervato tikslinę tvarkymo ir naudojimo programą. Rengiamas Trakų Salos ir Pusiasalio pilių kultūrinio rezervato detalusis planas.Lietuvos Respublikos nuosavybė.
Parapijinė mokykla veikia prie Trakų parapinės bažnyčios nuo 1409 m. 1803 m. balandžio 4 d. Rusijos Imperatoriaus įsaku Trakų bažnyčios mokykla perduodama Vilniaus universiteto globon. 1802-1818 metais, klebonaujant Antanui Giedraičiui šis pastatas mokyklai atiduotas, iki tol buvęs senosios klebonijos oficina. Tuo metu šiauriniame pastato gale buvo viena didelė klasė, pietiniame – du mokyklos direktoriaus kambariai, viduryje – sandėliukas. Patalpas šildė stačios koklių krosnys.
Pastatas stačiakampio plano su priestatu rytinėje pusėje. Skersinės rąstų sienos pastatą dalina į tris dalis, pamatai akmens mūro, sienos tašytų rąstų, sujungtų į sąsparas iš lauko apkaltos stačiomis lentomis. Stogas gegninis pusiau valminis, dengtas šiferiu ant senosios gontų dangos. Visos konstrukcijos jungtos mediniais kaisčiais.
Pastatas rekonstruotas 1960 metais, tačiau jo planas ir apdaila mažai pasikeitė. Rekonstrukcijos autorius architektas St. Mikulionis. Remontas atliktas 2000 metais. 2003 metais kieme pastatyta šv. Mergelės Marijos su kūdikiu skulptūra, skulptorius Nerijus Kavaliauskas.
Išlaikius mokyklos patalpų vidaus išplanavimą, namas pritaikytas gyvenamai funkcijai.
Pastatas Trakų parapijinės bažnyčios nuosavybė.
Pastatas didelis, dabar vieno aukšto su mezoninu, stačiakampio plano. Pietiniame namo gale atviras prieangis. Patalpos namo viduje išdėstytos netaisyklingai. Po namo pietine dalimi yra rūsys. Pamatai akmenų jungtų kalkių skiediniu, sienos tašytų rąstų, iš lauko apkaltos stačiomis lentomis, siūlės lentjuostėmis. Skliautai gulsčių lentų. Perdangos sijos medinės, lubos lentų, apkaltos fanera. Stogas gegninis, pietiniame gale dvišlaitis, šiauriniame- pusiau valmininis. Pastato fasadai asimetriški. Pagrindinį fasadą skaido šeši langai, išdėstyti skirtingais tarpais. Fasadą viduryje paįvairina mezoninas. Kiemo rytiniame fasade yra priestatas.
1808 m. pastatyta klebonija buvo dviejų aukštų, turėjo kabamąjį koridorių, kuris virš Birutės gatvės jungė klebonijos antrąjį aukštą su bažnyčios šventoriumi. Pirmo aukšto pietiniame gale buvo salė, šiauriniame - trys kambariai, viduryje - virtuvė, sandėlis, ir priemenė. Buvo įeinama per atvirą prieangį. Kambariuose stovėjo stačiamalkės koklių krosnys. Antrame aukšte buvo keturi kambariai, koridoriaus gale dvejos durys vedė į kabamąjį koridorių. 1830-1856 m. klebonija šiek tiek remontuota. 1879 m. namas perstatytas į vienaaukštį su mezoninu, pakeistas vidaus planas. XX a. pradžioje panaikintas kabamasis koridoriaus. 1904 metais kiemas prie klebonijos buvo išgrįstas akmenimis ir aptvertas akmenų mūro siena nuo gatvės pusės ir medine iš kitų pusių. Per 1971 m. rekonstrukciją pastatas liko vieno aukšto su mezoninu, stačiakampio plano. Jame įrengti šeši butai, kuriuose yra gyvenama.
Šalia klebonijos buvo arklidės su vežimine.
Namas yra Trakų parapijinės bažnyčios nuosavybė.
Koplytstulpis statytas viduryje buvusios turgaus aikštės, pirmą kartą minimas 1622 m. Dabartinį vaizdą jis įgavo XIX a. pirmoje pusėje, kai kolonos viršuje buvo pastatyta šventojo Jono Nepomuko skulptūra. Po 1863 m. sukilimo šventojo skulptūra buvo nugriauta ir vietoj jos XIX a. pab.- XXa. pr. kolonos viršutinėje dalyje buvo pritvirtintas Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės herbas su virš jos esančiu metaliniu Rusijos herbu – ereliu. Per I pasaulinį karą koplytstulpis apgriautas. 1935 m. Trakų burmistro pulkininko Zajančkovskio iniciatyva atstatytas su nauja šv. Jono Nepomuko skulptūra, kurią sukūrė Vilniaus skulptoriaus Stanislovas Horno-Poplavskis ir virš stogelio metaliniu kaltiniu kryžiumi. Tų pačių metų rudenį koplytstulpį pašventino Trakų klebonas Henrikas Hlebovičius, 1999 m. birželio 13 dieną beatifikuotas Varšuvoje kaip kunigas kankinys. Apie 1960 m. šv. Jono Nepomuko skulptūra sovietų valdžios buvo iškelta iš koplytstulpio ir įmesta į ežerą. Vėliau Trakų muziejaus iniciatyva skulptūra buvo surasta ir 1961 m. paimta į Trakų istorijos muziejaus fondus. 1969 m. koplytstulpis restauruotas pagal architekto St. Mikulionio projektą, vietoj šv. Jono Nepomuko skulptūros įkelta medinė riterio skulptūra. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, 1990 m. Stanislavo Horno-Paplavskio padaryta skulptūra buvo restauruota P. Gudyno restauravimo centre ir vėl pastatyta į koplytstulpį.
Koplytstulpio naudotojas Trakų miesto seniūnija.
Namas vieno aukšto, pailgo tūrio. Stačiakampio simetriško plano, su prieangio iškyša pietvakarinėje pusėje. Iš prieangio yra durys į tambūrą, abipus jo dviem eilėmis išdėstytos patalpos. Pamatai akmenų ir plytų mūro, tinkuoti. Sienos apipjautų rąstų, iš lauko apkaltos stačiomis lentomis su siūlių užtaisais, nudažytos. Stogas pusskliautis; gegnės ir atramos sujungtos mediniais kaiščiais.
Fasadus skaido skirtingais tarpais išdėstyti keturių dalių stačiakampiai langai su figūriniais apvadais. Pagrindinio fasado vidurį pabrėžia XX a. 4-to dešimtmečio pradžioje įrengtas prieangis su dviem supaprastinto toskaninio orderio mūrinėmis masyviomis kolonomis, laikančiomis medinį trikampį frontonėlį su pusapskričiu švieslangiu. Pastogę juosia siauras karnizas.
Senasis paštas–būdingas XIX a. pradžios Trakų miesto pastatas. Jį 1810 m. pasistatė dominikonai, rezidavę Pusiasalio pilyje. 1864 m. panaikinus vienuolyną, jis atiteko Trakų apskrities policijos valdybai. Stogas buvo dengtas malksnomis, fasadus skaidė 11 langų. Kieme stovėjo du ūkiniai pastatai. 1887 m. namas perduotas Vilniaus pašto ir telegrafo apygardai. 1895 m. architektas Aleksandras Polozovas apmatavo namus ir vadovavo jų remontui. Po remonto namas atrodė beveik kaip dabar, tik prieangis buvo medinis, uždaras, drožiniais papuošta pastoge. Buvo 11 dviem eilėmis išdėstytų patalpų, viduryje – virtuvė. Namas remontuotas 1899, 1911 ir 1923-25 m. 1925 m. jame buvo operacijų ir bendroji salė, telegrafas, archyvas, 5 gyvenami kambariai. Manoma, kad mūrinės prieangio kolonos pastatytos XX a. 4 dešimtmetyje. Paštas čia veikė iki 1960 m., o vėliau pastatas pritaikytas kitokioms administracinių įstaigų reikmėms.
Sklypas sąlyginai lygus, kiek pakilęs nuo dabartinių gatvių lygio, kiemo pusėje įrengtas akmenų grindinys, kuris vedė prie anksčiau buvusių ūkinių trobesių.1985-86 m. senasis paštas pilnai perstatytas, naudojant tokias pat statybines medžiagas ir darbų technologijas bei tiksliai išlaikant ir atkuriant pagal atliktų tyrimų duomenis pastato planinę, tūrinę struktūras bei fasadų architektūrinę išraišką ir elementus (mūrines krosnis).
Dabartiniu metu čia įsikūrusi Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija.
Namas vieno aukšto ištęsto stačiakampio plano su prieangiu pietiniame gale. Pro prieangyje esančias dvivėres duris patenkama į namą. Namo pamatai akmenų mūro, sienos rąstų iš lauko pusės apkaltos stačiomis, ochra dažytomis lentomis, iš vidaus sienos tinkuotos. Lubos kaltos ant skersinių sijų. Prieangis sukaltas iš lentų. Stogas dvišlaitis, buvo dengtas skiedromis.
Namo vidaus planas pakitęs. XX a. septintame dešimtmetyje prie namo pristatytas priestatas. Sklypo gilumoje, galu į Karaimų ir Galvės gatves yra stovėjęs ūkio pastatas.
Namo gyvenamoji funkcija nepakitusi. Šiuo metu rengiamas restauracijai
Namas vieno aukšto, stačiakampio plano, su dviem prieangiais pietinėje pusėje. Lubos kaltos ant skersinių sijų. Kapitalinės skersinės sienos dalija namą į tris skirtingo pločio dalis. Namo pamatai raudonų plytų mūro, sienos rąstų, apkaltos vakariniame gale gulsčiomis, ir rytiniame gale – stačiomis lentomis. Prieangiai lentiniai. Stogas dvišlaitis, gegninis. Fasadai asimetriški, juosiami profiliuotu karnizu. Gatvės fasadas su dviem langais ir vienvėrėmis durimis. Trikampį skliautą skiria lentinis stogiukas su karnizu.
XIX a. name yra buvusi parduotuvė arba smuklė.
Perdengtas stogas, perplanuotos vidaus patalpos XX a. 7-8 dešimtmetyje.
Namas valdomas privačios nuosavybės teise ir jame yra trys gyvenami butai.
Namas vieno aukšto, kampinio plano, su rūsiu, prieangiu vakarinėje ir priestatu pietinėje pusėje. Abu namo korpusus kapitalinės sienos dalina į patalpas - butus. Įėjimai į patalpas iš kiemo pusės. Namo pamatai akmenų, tinkuoti. Sienos rąstų, apkaltos stačiomis lentomis. Vakarinio galo skliautas stačių, pietinio – gulsčių lentų. Prieangis ir priestatas lentiniai. Stogas dvišlaitis, gegninis.
Namo fasadai asimetriški. Langai išdėstyti skirtingais tarpais. Gatvės fasadų dekoras nesudėtingas: lentų sandūros apkaltos lentelėmis, kurių viršutiniai pjaustinėti galai sudaro puslankių ornamentą. Pamatų akmenis ryškina tinke įbrėžtos banguotos juostos.
Apie 1950 m. padidinti vakarinio namo korpuso pietinio fasado langai.
Pastate yra buvusi smuklė, dabar gyvenamas namas.
Gyvenamas namas stačiakampio plano, su galerija vakarinėje pusėje ir dviem galinėmis priemenėmis. Vidų lentų pertvaros dalija į butus. Į patalpas įeinama iš prieangių. Pamatai plytų mūro tinkuotų stulpų, sujungtų plytų skaldos mūru, apkalti stačiomis lentomis. Iš gatvės pusės aukšti, iš kiemo – kiek aukščiau žemės. Sienos rąstų, sutvirtintų sąvaržomis, iš lauko apkaltos lentomis, šoninės, galinių apačia ir prieangių skliautai- stačiomis, galinių viršus ir skliautai - gulsčiomis. Stogas dvišlaitis, prieangių – vienšlaičiai. Pagrindinis namo fasadas simetriškas, pagrįstas horizontalių ir vertikalių linijų ritmu. Svarbiausias akcentas-pastoginė galerija, einanti per visą fasado ilgį. Fasadą skaido stogą laikantys stačiakampiai stulpai. Priemenių skliautai puošti pjūklinio ornamento lentelėmis. Kiti fasadai paprastesni, asimetriški. Šiaurinį fasadą skaido vienas langas, rytinį-du, pietinis fasadas aklinas.
Ūkinis pastatas susideda iš dviejų trapecijos plano dalių, sujungtų buku kampu. Vidų dalina skersinės pertvaros. Akmenų mūro rūsys perdengtas lentomis. Pamatai akmenų mūro, vidinėje dalyje iš lauko apmūryti plytomis. Sienos apvalių ir tašytų rąstų, sukirstų į kertes. Stogas dvišlaitis, gegninis buvo dengtas lentelėmis, sutvirtintas gulsčiais spyriais. Lubos lentų, dėtų ant skersinių.
Sodyba valdoma privačios nuosavybės teise, išlaikyta gyvenama funkcija.
Užutrakio vietovė istorijos šaltiniuose minima nuo XIV a. Tuo metu ji buvo vadinta „Algirdo sala“ ir totorių didikų Dovydo Kalimovičiaus, Malškovičių ir Tomo Salavičiaus valdomas palivarkas. 1723 m. jį nusipirko Stanislovas Seliava. 1753 m. St. Seliavos duktė Geištarienė-Narbutienė Užutrakio dvarą pardavė Vilniaus katedros kanauninkui Dominykui Karoliui Karpiui, iš kurio 1783 m. Užutrakį pirko Laurynas Odinecas, kuris dvare pastatė mūrinę unitų cerkvę, veikusią iki 1839 m. XIX a. pr. Užutrakis buvo Korevų giminės nuosavybė.
1897 m. gruodžio 19 d. Užutrakio dvarą nusipirko grafas Juozapas Tiškevičius (1868-1917). 1901 m. birželio 5 d. Juozapas Tiškevičiaus iniciatyva Rusijos imperatorius Nikolajus II paskelbė Užutrakį majoratu. Po tėvo mirties 1917 m. Užutrakį perėmė Juozapo sūnus Andrius Tiškevičius (1899-1972), kuris Užutrakį valdė iki pat 1939 m. rugsėjo 1 d.
1939-1940 m. Lietuvai atgavus Vilniaus kraštą, dvaro sodyboje įsikūrė Lietuvos kariuomenės Kęstučio II pulkas. Tačiau 1940 m. rugpjūčio 3 d. Sovietų Sąjungai prijungus Lietuvą, Užutrakio dvaro sodyba buvo nacionalizuota. II pasaulinio karo metu vokiečių okupacinė valdžia Užutrakį valdė kaip ordinaciją. Po karo dvare veikė Sovietų Sąjungos KGB aukštų pareigūnų sanatorija, vėliau poilsio namai ir pionierių stovykla. Iki 1991 metų joje buvo Sovietų Sąjungos valstybinė turizmo įmonė.
Užutrakio ansamblis sukurtas Juozapo Tiškevičiaus ir jo žmonos Jadvygos Sventopelk – Četvertinskos iniciatyva, kurią XIX-XX a. sandūroje įgyvendino lenkų architektas Juzefas Husas (1846-1904) bei prancūzų kraštovaizdžio architektas ir biologas Eduardas Fransua Andrė (1840-1911). Architektas Juzefas Husas 1896-1901 m. Užutrakyje suprojektavo neorenesansinio stiliaus rūmus su terasa, kurie buvo pastatyti 1896-1901 m. ir tapo dvaro sodybos kompoziciniu centru. Rūmų dviejų aukštų pastatas stačiakampio plano, kompaktiško tūrio, saikingo neoklasicizmo stiliaus, mūsų laikus pasiekė beveik nerekonstruotas. Pastatui tvirtumo įspūdį suteikia aukštas cokolis ir iki pat karnizo rūstuoti kampai. Vakarinio fasado, orientuoto į Galvės ežerą, kompozicijoje dominuoja giluminis jonėninis portikas, įterptas tarp šoninių rizalitų. Rytinį fasadą vainikuoja trikampis frontonas, virš jo atikas su dekoratyvinėmis vazomis bei apvaliais kartušais su savininkų herbais: grafų Tiškevičių - Leliva ir kunigaikščių Sventopelk - Četvertinskių - Pogon Ruska. Fasadai simetriškos kompozicijos, suskaidyti rustuotomis mentėmis, rizalitai užbaigti frontonais su ryškiais modiljonais, langus aprėmina tiesūs sandrikai.
Pirmame pastato aukšte yra įrengtos septynios simetriškos salės su dideliais stačiakampiais langais, o pačiame pastato viduryje –holas ir per stogą apšviečiama laiptinė. Antrame aukšte buvo kuklios gyvenamosios patalpos su keturkampiais langais.
Keturšlaitį stogą vainikuoja dekoratyviniais elementais puošta vėdinimo kanalų juosta su smaile – špiliumi ant kurio buvo iškabinama grafo giminės vėliava. Rūmų interjerą puoštas Liudviko XVI stiliumi.
Terasa su baliustrada - neatsiejama rūmų vakarinio fasado dalis, įrengta ant atraminės sienos, sumūrytos iš lauko akmenų, kampai suformuoti iš raudonų plytų, kas suteikia statiniui gynybinio charakterio bruožų. Nuo šios terasos atsiveria Galvės ežero ir Trakų salos pilies panorama.
Užutrakio dvarą išlaikė tvirtas ūkis, kurį sudarė 800 ha žemės plotas su palivarkais ir kaimais. Nemažas ūkis buvo ir pačioje dvaro sodyboje. Jos plotas – 80,43 ha. Ūkinėje dalyje stovėjo net 19 mūrinių ir medinių ūkio pastatų: gyvenamieji sodininko, keltininko namai, kumetynai, kalvė, arklidė, karvidės ir kt. Dvaro sodyboje iki išliko tik unitų cerkvelės griuvėsiai (42).
1991 m. įsteigus Trakų istorinį nacionalinį parką ir 1993-12-06 LR Vyriausybės nutarimu patvirtinus „Trakų istorinio parko planavimo schemą“ Užutrakio buvusio dvaro sodyba buvo paskelbta Kraštovaizdžio architektūros draustiniu. LR Vyriausybės 1995-07-27 d. LR Vyriausybės nutarimu Nr.1052 „Dėl Trakų valstybinės turizmo įmonės likvidavimo“ Užutrakis buvo perduotas Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai. LR Vyriausybės 1996-01-11 d. nutarimu Nr. 69 “Dėl Užutrakio buvusio dvaro ansamblio paskirties “ nutarta Užutrakio buvusio dvaro ansamblį pritaikyti Lietuvos Respublikos valstybės reprezentacinėms reikmėms. 1999-12-23 LR Vyriausybės nutarimu Nr. 1465 „Dėl nekilnojamųjų kultūros vertybių paskelbimo kultūros paminklais“ objektas paskelbtas paminklu G208KP. LR kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamento 2000-06-05 įsakymu Nr. 157 „Dėl Užutrakio buvusio dvaro sodybos G208KP specialiojo plano“ patvirtintas paminklosauginis reglamentas. 2002-05-28 LR Vyriausybės nutarimu Nr. 760 „Dėl žemės valdymo teisės suteikimo Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. gruodžio 6 d. nutarimu Nr. 912 ir 1996 m. sausio 11 d. nutarimo Nr. 69 pakeitimo“ buvo aprobuoti dvaro sodybos teritorinio planavimo dokumentai, kuriais buvo reglamentuotas jos tvarkymas ir naudojimas. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996-01-11 d. nutarimu Nr. 69 „Dėl Užutrakio buvusio dvaro ansamblio paskirties“ nutarta Užutrakio buvusio dvaro ansamblį pritaikyti Lietuvos Respublikos valstybės reprezentacinėms reikmėms. 2002-05-28 nutarimu Nr. 760 „Dėl žemės valdymo teisės suteikimo Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. gruodžio 6 d. nutarimu Nr. 912 ir 1996 m. sausio 11 d. nutarimo Nr. 69 pakeitimo“ buvo aprobuoti dvaro sodybos teritorijos teritorinio planavimo dokumentais ir reglamentuota jos tvarkymo ir naudoji tvarka.
Gali būti, kad dar kunigaikščio Kęstučio, kuris buvo tolerantiškas kitoms religijoms, laikais Naujuosiuose Trakuose stačiatikiai pasistatė Skaisčiausios Dievo Motinos gimimo cerkvę ir vienuolyną. 1981 m. tyrinėtos cerkvės liekanos, bet liko neaišku ar ji statyta iki XIV a. pb. ar vėliau. Apie statybą nieko nežinoma, tik tai, kad prie cerkvės 1612 m. buvo varpinė ir koplyčia, kuri minima ir 1619 m. Greičiausiai cerkvė sudegė 1655 m. per karą su Rusija ir Švedija.
Stačiatikių vienuolyno su cerkve buvimas pietinėje dabartinio Trakų pusiasalio dalyje, leidžia daryti prielaidą, kad XIV a. pabaigoje šalia galėjo būti tuometinio Naujųjų Trakų miesto dalis prie medinės pilies. Tuo tarpu pastatytoji cerkvė, nors ir nebuvo vadinama „piatnicka", kaip kituose miestuose, ir nestovėjo prie turgaus aikštės, bet buvo reikalinga tiek čia pat įsikūrusiems, tiek ir atvykstantiems į Trakus rusų pirkliams, kurių tuo metu, LDK esant dideliems rusų žemių plotams, galėjo būti ne taip jau mažai. Ši cerkvė su vienuolynu buvo pastatyta už istoriniuose šaltiniuose minimo pietinio miesto pylimo, tad ji, kaip ir katalikiškoji Trakų parapijos bažnyčia, pastatyta strategiškai svarbioje vietoje, buvo viena Naujųjų Trakų gynybos komplekso grandžių, sauganti įvažiavimą į miestą, išlaikydama tradicinę stačiatikių cerkvių su vienuolynais Rusijos miestuose gynybinę funkciją.
Skaisčiausios Dievo Motinos gimimo cerkvės ir vienuolyno teritorijoje besikuriantys atvykę pirkliai ir amatininkai suformavo pirmąją Trakuose stačiatikiškąją jurisdiką. Jiems kurtis rimta paskata ir garantas buvo artimi Lietuvos santykiai su Rusia ir didžiųjų kunigaikščių stačiatikės žmonos. Cerkvė ir vienuolynas visada priklausė Lietuvos didiesiems kunigaikščiams, kurie vis kartodavo ankstesnes privilegijas išskirdami ją iš metropolito pavaldumo.
1384 m. rugpjūčio 23 d. kunigaikštis Vytautas, stačiatikės Jogailos motinos Julijonos prašomas, savo krikšto proga suteikė cerkvei ir vienuolynui Trakų (dabar Bernardinų) ežero lanką iki Didžiojo kelio, kur, pažymint ribas, ant kalvos buvo padėtas akmuo. Kitas akmuo padėtas už ežero, priešais pirmąjį akmenį. Riba ėjo iki vieškelio ir vieškeliu iki miesto. Čia Vytauto privilegija buvo suteikta ir žemė už žvėryno, vadinama Melovščizna, prie Galvės ir Galvelio ežerų. Dokumento tekstas buvo įrašytas į vienuolyno „Evangelijos" foliantą. Žygimantas Kęstutaitis 1435 m. pakartojo privilegiją vienuolynui, kuria, kaip ir anksčiau, vienuolynas buvo atleistas nuo pavaldumo metropolitui.
1526 m. Žygimantas Senasis vienuolyną atidavė globoti savo rūmų iždininkui Ivanui Andriejavičiui (Soltanui). 1530 m. šio vienuolyno cerkvė buvo jau be šventiko. Iš to galima spręsti, kad vienuolynas tuo laiku buvo jau menkas, o gal ir stačiatikių Trakuose buvo sumažėję. Iš 1604, 1619, 1653 m. dokumentų matyti, kad tada, kaip ir XVI a. vienuolynas su cerkve jau buvo praradęs dalį fundacinių žemių, vienuoliai nebetekę pajamų, o naujai paskirtam archimandritui leista per teismą ieškoti buvusių cerkvės sklypų. 1683 m. Vladislovas Vaza, Kijevo metropolito prašomas, prijungė šią ir Prisikėlimo cerkves su jų žemėmis prie bazilijonų šv. Trejybės vienuolyno Vilniuje.
Trakų Skaisčiausios Dievo Motinos cerkvės kapinės yra XVI a. Tokių griautinių kapinynų atsiradimas yra būdingas reiškinys didžiausiuose to laikotarpio besikuriančios valstybės centruose, kur buvo įsikūrusios slavų kolonijos.
Karaimų muziejaus įkūrimo Trakuose iniciatoriumi buvo pasaulinio garso orientalistas, karaimų vyriausiasis dvasininkas, hachanas Hadži Seraja Chan Šapšalas (1873-1961) pats surinkęs didžiulę ir įspūdingą buities, meno, ginklų bei dokumentų kolekciją, kuri sudarė būsimo muziejaus ekspozicijos pagrindą. Muziejaus pastato statybą, vadovaujamą architekto J. Borovskio ir pradėtą 1938 metais, finansavo Lenkijos vyriausybė. Trakų istorijos muziejaus Karaimų etnografinė paroda šiose patalpose veikia ir iki šiol.
1441 m. Lietuvos kunigaikštis ir Lenkijos karalius Kazimieras Jogailaitis suteikė Trakų karaimams Magdeburgo teisę, garantavusią jų bendruomenei savivaldą, kuria jie ir naudojosi iki XVIII a. pabaigos. Karaimai buvo sulyginti su kitų miestų, turinčių Magdeburgo teisę, gyventojais. Jų bendruomenei vadovavo vaitas, turėjęs administracinę ir teisinę valdžią, ir buvo tiesiogiai pavaldus kunigaikščiui. Vaitui pavaldūs buvo visi karaimai, gyvenę Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje. Jis buvo renkamas visų bendruomenės narių, o jį tvirtindavo, Lietuvos Didžiajam Kunigaikščiui pritarus, vaivada. Vaitas buvo oficialus karaimų atstovas valstybėje.
Po trečiojo valstybės padalijimo atsidūrę Rusijos imperijoje, Lietuvos karaimai rūpinosi pasikeitusia savo teisine padėtimi. Nuo 1850 m. jie tapo pavaldūs Krymo karaimų dvasinei valdybai, įsteigtai dar 1837 m., ir tik 1863 m. caro įsaku, remiantis seniau turėtomis teisėmis, jie buvo sulyginti su vietiniais Rusijos imperijos gyventojais. Minėtu įsaku taip pat buvo numatyta įsteigti vakarinėms Rusijos gubernijoms antrą karaimų dvasinę valdybą su atskiru hachanu (dvasiniu vadovu). Tokia valdyba buvo įsteigta ir pradėjo veikti 1869 m. Trakuose, vadovaujama naujai išrinkto hachano.
Karaimų tautinį tapatumą iš esmės lemia tautinė savimonė, istorinės praeities suvokimas, kalba, susijusi su etnine tiurkiška kilme, religija, taip pat dvasinis ir materialinis kultūros paveldas.
Karaimų kalba priklauso tiurkų kalbų Vakarų kipčiakų grupei. Ji artima šiandien gyvoms karačiajų, balkarų, kumykų, Krymo totorių kalboms. Iš senųjų tiurkų šeimos kalbų karaimų kalba artimiausia išnykusiai polovcų kalbai. Kadangi karaimų kalba ilgą laiką gyvavo svetimų, daugiausia ne tiurkų kalbų aplinkoje, ji neįgavo tautinės formos ir egzistuoja trimis dialektais - Trakų, Haličo-Lucko ir Krymo. Trakų ir Haličo-Lucko dialektai savo gramatika ir žodynu yra labai panašūs. Jie skiriasi tik kai kuriomis fonetinėmis ypatybėmis. Krymo karaimų dialektas yra smarkiai asimiliavęsis su gimininga Krymo totorių kalba.Iki mūsų dienų išlikusi karaimų kalba yra išsaugojusi savo ypatybes ir daug senų tiurkiškų žodžių. Tai ypač ryšku Trakų dialekte, nes šiuo dialektu kalbantys žmonės nepatyrė kitų tiurkiškų kalbų įtakos ir išsaugojo žodyno bei kitų kalbos reiškinių archaiškumą ir santykinį grynumą, būdingą ankstesniam tiurkų kalbų raidos laikotarpiui. Todėl ji ypač reikšminga lyginamajai tiurkų kalbotyrai bei tiurkų kalbų istorijai.
Pirmą žinią apie karaimų kalbos priklausymą tiurkų kalbų grupei paskelbė Upsalos (Švedija) universiteto profesorius Gustavas Peringeris, lankęsis Lietuvoje 1691 m. Vėliau ją ne kartą tyrinėjo Rusijos orientalistai W. Radloff, V.Gordlevskis ir kiti. Stambiausią studiją apie karaimų kalbą "Karaimische Texte im Dialekt von Troki" Krokuvoje 1929 m. išspausdino lenkų orientalistas profesorius Tadeusz Kowalski. Šis vokiečių kalba parašytas darbas nepraradęs savo vertės iki šiol, juo rėmėsi ir remiasi visi vėlesnieji tyrinėtojai.
T.Kowalski nusipelnęs karaimikai ir tuo, kad paskatino tyrinėti gimtąją kalbą ir pačius karaimus. Trakuose gimęs, mokęsis Vilniuje gimnazijoje, o vėliau Krokuvoje ir Varšuvoje visą gyvenimą dirbęs jo mokinys, pasaulinio garso orientalistas karaimas profesorius Ananjasz Zajączkovvski, tyrinėjęs persų, arabų, tiurkų kalbas ir literatūrą, parašė ir daug reikšmingų studijų apie karaimų kalbą bei literatūrą. Iš jų ypač išsiskiria "Sufiksy irnienne i czasownikowe w języku zachodnio-karaimskim" (1932) (Daiktavardinės ir skaitvardinės priesagos Vakarų karaimų kalboje) ir "Karaims in Poland" (1961) (Karaimai Lenkijoje). Gimtosios kalbos studijoms daug dėmesio skyrė ir kiti du Lenkijos orientalistai karaimai - Krokuvos universiteto dėstytojas Wlodzimierz Zajączkowski ir Varšuvos universiteto dr. Aleksander Dubifiski. Visų minėtų mokslininkų ir Vilniaus MA Istorijos instituto habilituoto daktaro orientalisto Chadžy Seraja Chan Šapšalo bei Maskvos MA Rytų kalbų instituto profesoriaus Nikolajaus Baskakovo pastangomis Maskvoje 1974 m. buvo išleistas trikalbis žodynas "Karaimsko-russko-polskij slovarj", kuris kartu su 1996 m. Vilniuje ALF išleistu Mykolo Firkovičiaus karaimų kalbos vadovėliu "Mien karajče ūriamam" šiandien yra prieinamiausi skaitytojui darbai.
Karaimų tikėjimas (karaimizmas, karaizmas) kaip atskira religija su savarankiškomis dogmomis, bažnytinėmis tradicijomis ir dvasine hierarchija susiformavo VIII a. Mezopotamijos (Irako) teritorijoje. Jos pamatą sudaro šv.Raštas (tik Senasis Testamentas be vėlesnių papildymų bei komentarų). Jis interpretuojamas individualiai, savarankiškai, nepriklausomai nuo autoritetų. Toks šv. Rašto interpretavimas sudaro pagrindinį karaizmo principą, o Dekalogas - pagrindines moralės normas.
Didelės įtakos karaimų religijai formuotis bei plėtotis turėjo islamas, ypač mutakalimitų bei mutazilitų filosofinės dogmos ir hanifitų ritualinės-teisinės krypties principai. Kristus ir Mahometas karaimų yra pripažįstami krikščionių ir musulmonų pranašais.
Kai karaizmo centras iš Bagdado persikėlė į Jeruzalę, šis tikėjimas ėmė plisti daugelyje kraštų. Kryme ir Volgos žemupio stepėse IX a. į karaizmą buvo atversta dalis tiurkiškų genčių (chazarų, vėliau polovcų arba kipčiakų - kumanų ir kt.), kurias ilgainiui religija suvienijo į tautybę. Jų palikuonys ir yra dabar Lietuvoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Kryme, Rusijoje gyvenantys karaimai.
Nuo pat pirmųjų karaimų persikėlimo į Lietuvą dienų bendruomenės gyvenimas daugiausia koncentravosi Trakuose. Trakai buvo ir tebėra Lietuvos karaimų dvasinio gyvenimo centras, karaimų Meka. Šiais laikais Trakai vaidina tokį vaidmenį net Krymo karaimams, kurių tautiškumas per 80 sovietinio režimo metų buvo pažeistas daug labiau. Ne veltui ir pirmas tautiečių susitikimas 1989 m. buvo surengtas Trakuose. Į jį suvažiavo daugiau kaip 500 karaimų iš įvairių kraštų -Lenkijos, Rusijos, Ukrainos, ypač iš tokių jos miestų kaip Luckas, Haličas ir, žinoma, iš Krymo.
Trakuose karaimai nuo seno gyveno vienoje gatvėje, kuriai 1990 m. buvo grąžintas senasis Karaimų pavadinimas, kalbėjo ir meldėsi karaimiškai. Nuo XIX a. pradžios karaimai pradeda gyventi visame mieste. Trakuose buvo ir Karaimų dvasinė valdyba, kuriai priklausė Lietuvos ir Lenkijos karaimai. Čia iki 1940 m. veikė karaimų religinė mokykla, kurią lankė visi mokyklinio amžiaus vaikai.
Trakus lankydavo ir lanko visi garbingi Vilniaus svečiai. Vilniuje apie karaimų buvimą galėjai tik išgirsti, o Trakuose galima buvo su jais susitikti, pasisveikinti ir pasišnekėti. Pavyzdžiui, 1930 m. Vilniuje lankęsis Turkijos parlamento narys, turkų Turizmo klubo pirmininkas Rešidas Saffet Bėjus, atvykęs į Trakus iš Vilniaus, nusifotografavo su jį lydinčiais asmenimis, o po to sustojo pasikalbėti su karaimėmis daržininkėmis, padovanojusiomis jam krepšį agurkų. Pasišnekėjęs su jomis turkiškai ir pamatęs pakrantėje valteles, pavadintas "Batmast" ir "Kiugiurčiun", svečias susijaudinęs pasakė, kad jaučiasi esąs ne Galvės ežero pakrantėje, o tarytum Turkijoje, prie Auksinio Rago krantų.
Ypač reikšmingą vaidmenį karaimų kultūroje ir gyvenime Trakai suvaidino pokario metais, nes čia gyveno vienintelis buvusioje Sovietų Sąjungoje karaimų vyresnysis dvasininkas Simonas Firkovičius (1897 -1982), išrinktas šioms pareigoms dar 1920m.,- čia veikė vienintelė Europoje kenesa - karaimų šventovė. Kitaip tariant, čia dar tebetvyrojo gyva karaimų dvasia, pulsavo, kad ir smarkiai varžomas ir spraudžiamas į rėmus, karaimų bendruomenės gyvenimas, saugomas religijos, apeigų ir kalbos. Tiesa, atvirai lankyti pamaldas žmonės bijojo, bet visas santuokas ir visus naujagimius S.Firkovičius laimino, visus mirusiuosius palydėdavo paskutinėn kelionėn su malda ir tradicine gedulo rauda -syjyt jyry. Be abejo, gyvenant tokiomis sąlygomis, daug autentiškų kultūros, moralės, religijos, kalbos elementų nubyrėjo ar net negrįžtamai išnyko, tačiau tautinė savimonė išliko.
Didžiulę reikšmę šiame procese suvaidino tarpukario intelektinė karaimų veikla, pasireiškusi Vilniuje, Panevėžyje, Haliče ir Lucke, kuri pokario metais jau buvo neįmanoma. Būtent ji surentė tvirtą pamatą, kuriuo rėmėsi pokario kartos, patiriančios kaskart vis skaudesnius asimiliacijos ir nutautėjimo smūgius, juo remiamasi ir dabar, iš paskutiniųjų stengiantis išlikti etnine grupe.
Jau XIX a. pabaigoje - XX a. pradžioje, ypač panaikinus spaudos draudimą, Vilniuje pradeda reikštis čia gyvenusių įvairių tautybių žmonių meninė, politinė, filosofinė mintis. Ne išimtis ir karaimai, tuo labiau, kad išsilavinusių žmonių tarp jų buvo nemažai. 1913-1914 m. pradedamas leisti, tiesa, rusiškai, nes tokios tuo metu buvo taisyklės, žurnalas "Karaimskoje slovo", kurio leidėjai jau pirmajame numeryje paskelbė, kad leidžia žurnalą "dėl tautinės savimonės vystymo ir ugdymo". Pačią žurnalo idėją, norą sužinoti apie savo protėvių praeitį, konsoliduoti tautą, be abejo, paskatino dvasinė atmosfera, kuri tuo metu buvo Vilniuje. (Prisiminkime kad ir M.K.Čiurlionio bei kitos lietuvių šviesuomenės surengtas pirmąsias lietuvių dailės parodas 1906-1907 m.). Tautinės sąmonės atgimimas inspiravo ir karaimų kenesos Vilniuje statybos pradžią 1911 m. Deja, Pirmasis pasaulinis karas tuos darbus sutrukdė. Dauguma karaimų, kaip ir kiti Lietuvos gyventojai, buvo priversti evakuotis į Rusiją: kas į Peterburgą, Pskovą, Charkovą, kas į Maskvą, Krymą. Bet Trakų karaimai Kryme nesijautė kaip namie, nors jų protėviai buvo kilę iš šių kraštų ir dažnas mėgo šiltą klimatą. Ir kai tik 1920 m. atsirado galimybė grįžti į gimtuosius kraštus, dauguma ir parvyko, iš naujo pakartodami kelią, kurį 1397 m. buvo nuėję jų protėviai.
1920 m. grįžę iš Rusijos, karaimai atsidūrė dviejose valstybėse - Lietuvoje (Panevėžys, Pasvalys, Talačkonys) ir Lenkijoje (Vilnius, Trakai, Luckas ir Haličas). Siena išskyrė šeimas, gimines, apsunkino jų bendravimą, bet nesuskaldė tautos. Dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą pradėję rūpintis tautinės savimonės išsaugojimu, dabar jie to siekė dar atkakliau. Juo labiau kad abi atsikūrusios nacionalinės valstybės - ir Lietuva, ir Lenkija - ryžtingai ėmėsi ugdyti nacionalinę savimonę ir patriotizmo jausmą.
Savaime suprantama, kad ir vienoje, ir kitoje valstybėje sudarydami tik po mažą žmonių saujelę, karaimai negalėjo apsiriboti vien savo nacionalinės kultūros, kurią stengėsi puoselėti ir saugoti, išmanymu ir gyvenimu uždaroje bendruomenėje. Jie buvo veikiami tos kultūrinės terpės, kurioje gyveno, ir savo profesine veikla turėjo integruotis į gyvenamos valstybės visuomeninį gyvenimą.Pavyzdžiui, Panevėžio karaimai tarpukario metais lankė lietuviškas mokyklas ir laisvai kalbėjo lietuviškai. Vilniaus ir Trakų karaimai mokėsi lenkiškose mokyklose, ir pirmuosius lietuvių kalbos kursus surengė 1939 m. Todėl nenuostabu, kad beveik visi karaimai yra daugiakalbiai, tačiau, priklausomai nuo istorinių sąlygų, kuriomis augo jų tėvai ir jie patys, vieni gal labiau linkę prie lietuviškos kultūros, kiti - prie lenkiškos ar rusiškos.
Tačiau tautos istorijai svarbūs ne šie ar kiti neesminiai dalykai, o noras, sugebėjimas, pastangos ir sąlygos išsaugoti savo tautinį tapatumą bei savitumą. Ir pastangos, ir sąlygos tam buvo ir tarpukario Lietuvoje, ir Lenkijoje. Lygiagrečiai su lietuviškomis Lietuvoje ir lenkiškomis Lenkijoje kūrėsi ir karaimiškos organizacijos, buvo leidžiama spauda.
Panevėžyje įsteigiama Lietuvos karaimų draugija "Onarmach" (Pažanga), pradedamas leisti to paties pavadinimo žurnalas karaimų kalba, jaunimas susiburia prie bibliotekos "Karaj bitikligi" (Karaimų raštija), mėgėjų teatras vaidina vieną spektaklį po kito, valstybės lėšomis remontuojama kenesa Sodų gatvėje. Ypač svari anksti žuvusio panevėžiečio poeto Š. Lopato (1904 - 1923) veikla. Nors karaimų tuo metu Panevėžyje gyveno tik 114, jų kultūrinis gyvenimas prieškario Lietuvoje buvo gana aktyvus.
Turtingą dvasinį gyvenimą gyveno ir karaimų bendruomenės Lenkijos teritorijoje.Trakuose 1922 m. įsikuria laikinoji dvasinė valdyba, kuri atstovavo karaimams, kol buvo juridiškai sureguliuoti valstybės ir karaimų bendruomenės santykiai. 1927 m. Trakuose įvyksta visuotinis karaimų bendruomenių delegatų susirinkimas, kuriame vyriausiuoju dvasininku hachanu vienbalsiai išrenkamas buvęs Krymo vyriausias dvasininkas, PO 1918 m. emigravęs į Stambulą, garsus orientalistas Chadžy Seraja Chan Šapšalas. 1928 m. jis atvyksta iš Turkijos į Vilnių, kur išgyvena iki pat mirties 1961 m. Tuo metu Vilniuje jau buvo pastatyta ir pašventinta naujoji kenesa (1923), kuri po nacionalizacijos vėl grąžinta karaimų bendruomenei, o 1993 m. po remonto iš naujo pašventinta. Šalia kenesos brolių Lopatto labdaringos veiklos dėka tais pačiais metais išaugo bendruomenės namai, kur rinkdavosi jaunimas, vykdavo paskaitos, susirinkimai, veikė religinė mokykla, gyveno dvasininkas ir zakristijonas. 1936 m. karaimų religinei bendruomenei kartu su musulmonų bendruomene buvo suteiktas juridinių asmenų statusas ir patvirtinti bendruomenių statutai.
Tarpukario metais ypač suaktyvėjo intelektinis ir mokslinis karaimų gyvenimas. Lucke pradedamas leisti žurnalas karaimų kalba "Karaj avazy" (Karaimų balsas). 1924 m. tiurkologo Ananjaszo Zajączkowskio iniciatyva Vilniuje pradedamas leisti istorinės literatūrinės pakraipos žurnalas lenkų kalba "Myšl karaimska" (Karaimų mintis), kuriame spausdinami ir tekstai karaimų kalba. Žurnale spausdinama daug mokslinių straipsnių, bendruomenės gyvenimo kronika, folkloro pavyzdžių, jau minėto lenkų orientalisto Tadeuszo Kowalskio darbai. 1932 m. Vilniuje įsteigiama Karaimų literatūros ir istorijos mylėtojų draugija. Hachanas Chadžy Seraja Chan Šapšalas, turėjo daug sumanymų, susijusių su karaimų gyveniniu ir apskritai su Oriento tyrinėjimu bei eksponavimu Vilniuje. Vilniaus universitete jis dėstė Rytų kalbas, surengė kelias ekspedicijas į Artimuosius Rytus, parsivežė iš ten orientinės kultūros eksponatų, kurie kartu su jau turimais sudarė būsimo muziejaus pagrindinį fondą.
Įgyvendindamas savo svajonę, Chadžy Seraja Chan Šapšalas inicijuoja karaimų muziejaus statybą Trakuose. Daugelį statybos darbų atlieka patys karaimai, laikydami tai garbės reikalu: vieni vežė karučiais akmenis pamatams, kiti savo vežimais gabeno statybai reikalingas medžiagas iš Vilniaus, treti mūrijo sienas. Net vaikai buvo įtraukiami į statybos darbus. Deja, kai muziejaus pastatas jau buvo baigtas ir beliko pervežti iš Vilniaus eksponatus, kurie buvo sukaupti Chadžy Seraja Chan Sapšalo bute, prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. Privatus karaimų muziejus išbuvo jo bute iki 1951 m., kol visi eksponatai buvo perduoti į Istorinio - etnografinio muziejaus saugyklas. Karaimų etnografinė paroda Trakuose, karaimų muziejui statytame pastate buvo surengta tik 1967 m. Šiuo metu pastatas remontuojamas ir tikimasi, kad 600-ųjų karaimų ir totorių įsikūrimo Lietuvoje metinių proga jame vėl bus atidaryta ekspozicija.
Tarpukario metais Vilniuje buvo išleistos ir kelios pažintinio pobūdžio knygelės apie karaimų religiją, istoriją ir kalbą. Karaimų vyresnysis dvasininkas S.Firkovičius sudarė ir išleido nedidelę maldaknygę "Koltchalar" (Maldos), į kurią sudėjo įvairias progines maldas, giesmes. Panevėžyje karaimų kalba buvo išleistos I.Krylovo pasakėčios bei M.Lermontovo ir A.Puškino eilės, išverstos poeto Jokūbo Malecko.
Minėti spaudos leidiniai iki šiol yra nepaprastai reikšmingi tautos gyvasties liudininkai. Žmonės, tuo metu buvę jauni ir auklėti pagarbos tautinei kultūrai, gimtajai kalbai dvasia, išsaugojo ją ir šiandien. Deja, jų lieka vis mažiau, o kartu su jais nyksta ir kalba.
Kalbant apie tarpukario karaimų kultūrinį ir religinį gyvenimą Vilniuje, Trakuose, Panevėžyje, svarbu pažymėti jam būdingą autentiškumą, kurį dabar, deja, beveik esame praradę. Šiandien stengiamės tik prisiminti, atgaminti, atkartoti tai, kas tada buvo gyva, lyg ir savaime suprantama.
Ir vis dėlto nepaprastai svarbu, kad Lietuvoje prasidėjus tautiniam atgimimui, dar ir karaimai pajėgūs atsitiesti. Jie vieni pirmųjų 1988 m. gegužės 15 d. susibūrė į Lietuvos karaimų kultūros bendriją, aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime atstatant Lietuvos Nepriklausomybę. 1992 m. balandžio 4 d. buvo priimti nauji Lietuvos karaimų religinės bendruomenės įstatai, o Lietuvos Respublikos Vyriausybė tų pačių metų liepos 30 d. suteikė bendruomenei, kaip nuo XIV amžiaus Lietuvoje egzistavusios karaimų religinės bendruomenės teisių perėmėjai, juridinio asmens teises. Karaimų religija yra pripažinta tradiciškai ir istoriškai egzituojančia Lietuvoje. Nuo 1992 m. Lietuvos karaimų religinės bendruomenės pirmininku ir vyresniuoju dvasininku yra išrinktas Mykolas Firkovičius. Pastaraisiais metais jis sudarė ir išleido kelias knygas karaimų kalba: "Karaj jyrlary" (Karaimų eilės) 1989 m., "Karaj koltchalary" (Karaimų maldos) 1993 m., "David' Bijnin Machtav Cozmachlary" (Karaliaus Dovydo šlovinimo himnai. Psalmės) 1994 m., o 1996 m. išėjo jo parengtas karaimų kalbos vadovėlis "Mien karajče ūrianiam" (Aš mokausi karaimiškai).
Viena iš svarbiausių karaimų tapatumo išsaugojimo sąlygų yra laikymasis tautinių papročių ir apeigų, susijusių su svarbiausiais gyvenimo momentais - gimimu, santuoka ir mirtimi bei su gamtos ciklų arba kalendorinėmis šventėmis (pvz., jaunojo mėnulio, derliaus, aukojimo). Netgi religinėse šventėse karaimams daug svarbiau tautinis paprotinis momentas, kuriame labai ryškiai išreikštas tiurkiškasis pradas. Karaimų vestuvių papročiai, sužadėtuvių ritualas, lydimas melodingos ir graudžios jaunosios atsisveikinimo su tėvų namais giesmės "Muzhul kielin'" (Nuliūdusi nuotaka), tradiciniai jungtuvių atamano (simboliško piršlio) rinkimai, jaunosios ir jaunojo rengimas ir aksakalų (bendruomenės vyresniųjų) pamokymai ateičiai, jungtuvių giesmės, įžengiant į kenesą, melodija - visa tai panašu į vestuvinius karačiajų ir kitų tiurkiškų Kaukazo bei Krymo tautų papročius. O labiausiai karaimų mėgstama lopšinė "Bir bar ėdi" turi atitikmenį karačiajų folklore. Ne veltui kariačajų lingvistai vadina karaimus kalbos broliais. Beje, karaimai yra bene vienintelė pasaulyje tiurkų tautybė, vartojanti pamaldose ir gimtąją kalbą.
Išsaugoję per amžius savo kalbą ir papročius, turėdami originalų rašytinį palikimą, karaimai stengiasi padaryti jį prieinamą ir jaunosioms kartoms. Tuo tikslu be jau minėto karaimų suvažiavimo 1989 m. buvo surengtos ir kelios proginės mokslinės konferencijos: 1991 m. - garsaus orientalisto habilituoto daktaro hachano Chadžy Seraja Chan Sapšalo 30-osioms mirties metinėms, 1992 m. - vyresniojo karaimų dvasininko Simono Firkovičiaus 10-osioms mirties metinėms ir 1993 m. - garsaus orientalisto profesoriaus Ananjaszo Zajączkowskio 90-osioms gimimo metinėms paminėti. Visose šiose konferencijose dalyvavo ir Lenkijos bei Krymo karaimų atstovai.
Nors Lenkijoje šiuo metu gyvenantys karaimai, daugiausia Varšuvoje, Gdanske bei Vroclave, yra susibūrę į oficialiai įregistruotą Lenkijos karaimų religinę sąjungą, tačiau iš tikrųjų jie sudaro tų pačių Trakų ir Vilniaus bei Lucko ir Haličo bendruomenių dalį, emigravusią į Vakarus po Antrojo pasaulinio karo. Privatūs ryšiai (labai dažnai giminiški) tarp jų atsinaujino 1955-1956 m., tačiau pirmoji oficiali Lietuvos karaimų išvyka į Lenkijoje vykusį VII karaimų suvažiavimą įvyko tik 1990 m., kai Lietuva jau buvo paskelbusi Nepriklausomybę.
Nors svetur išvykę karaimai jau praleido ten didesnę savo gyvenimo dalį, Trakai ir Vilnius neprarado jiems savo reikšmingumo ir milžiniškos traukos galios. Kiekvienas stengiasi ne tik pats kuo dažniau atvažiuoti, bet ir vaikus atsivežti į gimtąją žemę, kad šie savo akimis pamatytų, kur Didysis Vytautas buvo įkurdinęs jų protėvius, sugebėjusius per 600 m. išsaugoti tautinį tapatumą ir šventą jo paties atminimą.
Trakuose, o vėliau ir Vilniuje buvo ir yra tam ypatingos sąlygos, nes čia per amžius egzistavo - susipynusios ir atskirai - įvairios kultūros. Egzistuodamos atskirai, jos tuo pačiu metu yra ir kartu vienoje Lietuvos valstybėje, paženklintoje pakantumu ir pagarba vienų kitiems.
Atnaujinimo data: 2023-12-11