Istorinių parkų pažinimo centras

2020 m. liepos 1 dieną Užutrakio dvaro sodyboje lankytojams atvertas Istorinių parkų pažinimo centras – neseniai restauruotame buvusios spirito varyklos pastate įrengta interaktyvi ekspozicija, pasakojanti apie istorinį Trakų peizažą bei žymiojo kraštovaizdžio architekto, botaniko Eduardo Fransua Andė (1840-1911) kūrybą.

Ekspozicija, po kurią lankytojus yra pasirengęs palydėti profesionalus gidas – tarsi kvietimas Užutrakio ramybėje atrasti, o gal tik prisiminti tas gamtos ir kultūros vertybes, kurias šiandien neretai užgožia triukšmingas ir lėkštas Trakų kaip kibinų valgymo ir masinių maudynių vietos įvaizdis.

Kai daugiau nei prieš septynis šimtmečius Lietuvos didieji kunigaikščiai kartu su savo tauta ir svetingai priimtais svetimšaliais įkūrė valstybingumo lopšiu tapusius Trakus, svarbiausia šios kūrybos sąjungininke buvo gamta – ledynų kadaise suformuotas ežerynas su daugybe salų ir salelių, sunkiai prieinamos pelkės ir miškais apaugusios kalvos padėjo žmogui susikurti saugius namus. Todėl raktas į Trakų pažinimą – gebėjimas atpažinti ir įvertinti kultūros ir gamtos paveldo pusiausvyrą, kuri lemia šios vietos išskirtinumą. Tai, kas daugeliui šiandien Trakuose atrodo įprasta ir pastovu – trapi tobulybė, supinta iš tamsiausių ežerų paslapčių, saulės ar mėnulio šviesoje banguojančių laukų, miškų tylos ir garsų, tragiškų žmonių bei tautų likimų, prisiminimų apie sugriautas šventoves ir pritilusios Mergelės Marijos maldos už visą Lietuvą, kurios aidą sugėrė Vytauto Didžiojo įkurtos bažnyčios erdvė.

Taip pat ši ekspozicija kviečia pažvelgti į Trakus ir kaip į meno kūrinį – taip, kaip kadaise žvelgė grafai Tiškevičiai ir jų į Užutrakį pasikviestas prancūzų peizažo meistras, prisimenant La Belle Époque pamoką apie vis dar įmanomą žmogaus ir gamtos sugyvenimo harmoniją. Kiek dėmesingesnis žvilgsnis į E. F. Andrė parkus pasaulyje padės naujai suvokti ir Lietuvos turimą turtą – jo aranžuotus parkus Palangoje, Lentvaryje, Trakų Vokėje ir Užutrakyje.

Istorinių parkų pažinimo centro įrengimas – dalis iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų finansuojamo projekto „Užutrakio dvaro sodybos kompleksinis pritaikymas šiuolaikinės visuomenės kultūros poreikiams" Nr. 05.4.1-CPVA-V-301-01-0002.

Vykdydama šį ir kitus projektus, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija nuosekliai siekia moderniomis priemonėmis atgaivinti istorinį kraštovaizdį, aktualizuoti pamirštą paveldą ir paskatinti plačiąją visuomenę prisidėti prie gamtos ir kultūros vertybių išsaugojimo, suvokiant Trakus kaip amžius menantį tautos turtą, kurį dera apsaugoti nuo destruktyvaus vienadienių interesų poveikio.

es-inv_orig.jpgIstorinių parkų pažinimo centro darbo laikas ir lankymo sąlygos
 
 
Bilieto kaina -  2 Eur (Suaugusiems)
Bilieto kaina - 1 Eur (Moksleiviams, studentams, senjorams)
 

Bendras rūmų ir istorinių parkų pažinimo centro bilieto kaina - 5 Eur. (Suaugusiems)

Bendras rūmų ir istorinių parkų pažinimo centro bilieto kaina - 2.50 Eur. (Moksleiviams, studentams, senjorams)


* Bilietai neparduodami likus mažiau negu pusvalandžiui iki darbo pabaigos.
** Valstybinių švenčių dienomis nedirbame.
*** Dienomis, kai Užutrakio dvaro sodybos rūmuose ar  istorinių parkų pažinimo centre suplanuoti renginiai, parodos uždaromos valanda prieš renginį.

Lengvatos:
50 proc. nuolaida taikoma: moksleiviams, studentams, Tarptautinės studentų organizacijos (ISIC) nariams, pensininkams, vienam asmeniui, lydinčiam vieną neįgalų lankytoją.

Nemokamai ekspozicijas ir parodas lanko:
ikimokyklinio amžiaus vaikai, vaikų namų auklėtiniai, būtinosios tarnybos kariai, neįgalūs asmenys, mokytojai, lydintys mokinių grupes, kuriose yra ne mažiau kaip 10 asmenų, turizmo firmų, gidų gildijos nariai, kurie lydi ne mažiau kaip 10 asmenų grupę.Nuolaidos ir lengvatos taikomos tik lankytojui pateikus jo priklausymą nurodytoms asmenų grupėms įrodantį pažymėjimą.

Atnaujinimo data: 2024-08-11